Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
16/03/2023 - 19:05

„Mój Prąd” 4.0: kończą się pieniądze na wsparcie. Chcesz dopłatę do paneli lub magazynu energii, nie zwlekaj

Formalnie jeszcze dwa tygodnie zostały na złożenie wniosku o pieniądze w finiszującej czwartej turze programu „Mój Prąd”. Kto jednak zwleka z załatwieniem formalności, ten ryzykuje, że dotacji w marcu nie dostanie – pula środków na wsparcie kurczy się błyskawicznie.

Jak poinformował Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), o ile jeszcze w lutym zainteresowani składali średnio 2,5 tys. wniosków tygodniowo, o tyle w marcu ta liczba wzrosła już do 4 tys. Całkiem realne jest więc ryzyko, że wcześniej wyczerpią się pieniądze niż upłynie termin czwartej edycji programu.

„Mój Prąd” czwarta edycja: dla kogo dofinansowanie

Przypomnijmy, że w ramach programu można otrzymać dofinansowanie na samą instalację fotowoltaiczną oraz na połączoną inwestycję w PV, magazyn ciepła, magazyn energii oraz system zarządzania energią. Dotacja może pokryć nawet połowę kosztów kwalifikowanych instalacji, a przy wyliczaniu wysokości uwzględniany jest zakres inwestycji.
W przypadku montażu samej fotowoltaiki można uzyskać do 6 tys. zł dofinansowania.


Jednak już przy połączeniu instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii i systemem zarządzania energią (EMS) kwota ta wzrasta do 26 tys. zł.


Użytkownicy, którzy zdecydowali się na realizację instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) otrzymają do 12 tys. zł wsparcia. Natomiast dołączenie do tego zestawu magazynu energii i EMS podwyższa maksymalny zwrot do 31 tys. zł. 


Trzeba też pamiętać, że aby uzyskać dofinansowanie, instalacja musi mieć określone parametry. Dotacja przysługuje panelom fotowoltaicznym o mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, przy czym nie obejmuje zwiększenia mocy już istniejącej instalacji.


W przypadku magazynu ciepła minimalna pojemność wynosi 20 dm3 (20 l), a dla magazynów energii elektrycznej jest to co najmniej 2 kW.


Kolejnym ważnym warunkiem jest ukończenie inwestycji — zwrot otrzymają tylko realizacje zakończone przed dniem złożenia wniosku. To sprawia, że decyzję o inwestycji trzeba już teraz podejmować w trybie pilnym.

„Mój Prąd” 5.0: dopłaty obejmą także pompy ciepła?

W tym roku, od lipca albo nieco później, przewidziana jest kolejna tura programu „Mój Prąd”. W tej chwili trwają prace nad założeniami programu w wersji 5.0.

Paweł Mirowski zdradził, że rozważane jest dopisanie do listy dotowanych przedsięwzięć zakupu i montażu pomp ciepła. Warto pamiętać, że zestaw: panele fotowotaiczne plus pompa ciepła to najbardziej efektywne rozwiązanie pozwalające na zagwarantowanie domom jednorodzinnym zarówno własnej energii elektrycznej jak i ogrzewania oraz ciepłą użytkowego, redukując wydatki na energię do stałej 20-złotowej opłaty za przyłącze do sieci. (Zbigniew Biskupski) fot.pixabayDziękujemy za przesłanie błędu