Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
12/03/2016 - 11:05

Mnożą przedsiębiorcom przepisy, potem ich szkolą

Gąszcz przepisów, przez które muszą przedzierać się przedsiębiorcy jest tak wielki, że nie sposób się w nich poruszać bez specjalistycznych szkoleń. Nic dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się bezpłatne zajęcia dla firm organizowane przez sądecki odział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rzeczniczka sądeckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Anna Mieczkowska przyznaje, że chętnych do udziału w bezpłatnych szkoleniach jest coraz więcej. Tylko od początku tego roku z zajęć skorzystało blisko czterysta firm z Sądecczyzny.

- Rok 2016 rok przyniósł wiele zmian w przepisach. Każdy płatnik oczywiście może sam przeczytać ustawę, czy rozporządzenie, jednak zdajemy sobie sprawę, że interpretacja przepisów jest trudna, stąd nasza inicjatywa organizacji szkoleń.

Mieczkowska przypomina, że ostatnio zmieniły się chociażby zasady oskładkowaniu umów zleceń. Sporo nowych uregulowań wprowadzono też w ustawie dotyczącej świadczeń rodzinnych. Zmiany dotyczą też zasiłku macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz elektronicznych zwolnień lekarskich. i właśnie w tym zakresie, ZUS organizuje szkolenia dla płatników i lekarzy. Między innymi kwestie będą poruszane podczas kolejnych prowadzonych przez nas szkoleń przeznaczonych dla płatników i lekarzy. Pojawia się też i inne zagadnienia.

- W najbliższym czasie płatników czekają szkolenia z Interaktywnego Płatnika Plus, czyli nowych funkcjonalności w oparciu o obustronną wymianę danych pomiędzy ZUS a Płatnikiem. Nowa funkcjonalność pozwala na sporządzanie prawidłowej dokumentacji w oparciu o dane zgromadzone w ZUS, rejestry urzędowe PESEL oraz rejestry Poczty Polskiej, dzięki czemu na bieżąco zostaje zminimalizowane powstawanie błędów na koncie płatnika. Wszystkie informacje o szkoleniach można znaleźć na stronie internetowej zus.pl/kalendarium -  mówi Mieczkowska.

(ami)

Fot. ZUSDziękujemy za przesłanie błędu