Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
25/04/2023 - 15:30

Minister rodziny: rząd nie pracuje obecnie nad waloryzacją 500 plus, ale czy waloryzacji na pewno nie będzie?

Będzie czy nie będzie waloryzacji świadczenia w programie Rodzina 500+ to jeden z najgorętszych tematów dyskusji toczących się w przestrzeni publicznej. Nic dziwnego, szybko rosnące ceny, a wraz z nimi rosnące koszty utrzymania sprawiają, że otrzymywana co miesić kwota na każde dziecko w wysokości 500 złotych traci na wartości i można za nią już kupić niewiele ponad połowę co przed pandemią. Można więc liczy na zwaloryzowanie zasiłku do jego pierwotnej siły nabywczej czy nie?

Tymczasem nawet wśród polityków rządzącej partii zdania w tej sprawie są podzielone. Cześć jest za zwaloryzowanie kwoty, inna grupa jest przeciwna waloryzacji, a jeszcze inni są za zwaloryzowaniem dla z zastosowaniem kryterium dochodowego.

Będzie waloryzacja świadczenia 500 plus. Ile wyniesie nowe 500 plus

Najnowsze stanowisko w tej sprawie przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w weekend w czasie sesji Akademii PiS. Oświadczyła ona, że rząd nie pracuje nad waloryzacją tego świadczenia, ale jednocześnie chce kontynuować wsparcie dla rodzin.

To świadczenie można jednak interpretować dwojako. W przeszłości bowiem już tak bywało, że w danym czasie rząd nie pracował nad konkretnym – interesującym opinię publiczną – rozwiązaniem, ale jednak po jakimś czasie gotowy projekt w ekspresowym tempie trafiał pod obrady rządu i po jego akceptacji ekspresowo uchwalany był w polskim parlemencie, podpisywany przez prezydenta i publikowany w Dzienniku Ustaw.

Nie sięgając wstecz daleko, tak właśnie dokładnie było z ideą czternastej emerytury w roku ubiegłym i bieżącym, gdy dodatkowo zostać ma ona usankcjonowane nie jako dodatkowe świadczenie jednorazowe, ale coroczne.

Gdyby jednak doszło do waloryzacji, to najczęściej wymienia się kwotę 700 zł. Czyli nowe 500+ byłoby wyższe od obecnego świadczenia Rodzina 500+ o 200 złotych miesięcznie.

Świadczenie Rodzina 500+: miliardy dla rodzin

Rządowy program Rodzina 500+ jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał należny priorytet.

Od początku istnienia programu do polskich rodzin trafiło już 230 miliardów złotych z tytułu 500 plus.

Rządowy program Rodzina 500+ jest najbardziej znaczącą i realnie odczuwalną pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci.
W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.


Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.    
 
Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną przez Internet, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Nowe 500+: wnioski od lutego do końca maja 2023

Od 1 lutego 2023 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o ustalanie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy 2023/2024 trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres świadczeniowy rozpoczynający się  1 czerwca 2023 r. - wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez Internet za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania : 1) Platformę PUE ZUS, 2) portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl, 3) bankowość elektroniczną.
Jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony od 1 lutego do 30 czerwca 2023 r., ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego, tj. od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.


W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca 2023 r., prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.  ([email protected]) fot.archiwum sadeczanin.info © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu