Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
08/06/2021 - 12:00

Miliony na walkę z osuwiskami. Pieniądze trafią do sądeckich gmin

Są prawdziwą zmorą terenów górskich. Stwarzają zagrożenia komunikacyjne i infrastrukturalne. Utrudniają dojazdy do szkół, miejsc pracy czy kościołów. Przez lata pozostają nieaktywne i przypominają o sobie w nieoczekiwanych momentach. Takie nieprzewidywalne są osuwiska. Ich stabilizacja jest bardzo kosztowna. Małopolskie samorządy na walkę z żywiołem otrzymają ponad 7 mionów złotych. Pieniądze trafią też na Sądecczyznę.

Finansowa pomoc pochodzi z budżetu państwa, ze środków przeznaczonych na usuwanie skutków powodzi. Jeszcze w tym roku ponad  7 milionów złotych trafi do ośmiu  małopolskich samorządów. Na tej liście są gminy Sądecczyzny.   

Gmina Kamionka Wielka otrzyma 120 tys. złotych na stabilizację osuwiska w Mszalnicy wraz  z odbudową drogi „Wolniki”

Gmina Piwniczna-Zdrój może liczyć na blisko 44 tys. Za te pieniądze będzie wykonana dokumentacja geologiczno-inżynierska, stabilizacji osuwiska na jednej z gminnych działek.

Finansowe wsparcie – 993 tys. złotych - zyska też powiat gorlicki na stabilizację osuwiska w Ropie, w ciągu drogi powiatowej Ropa-Wawrzka-Florynka wraz z odbudową drogi.

80 tysięcy otrzyma powiat limanowski. Fundusze zostaną przeznaczone na  dokumentację projektowo-budowlaną stabilizacji osuwiska wraz z odbudową drogi powiatowej Mszana Górna - Podłopień  w Jurkowie.

Pomoc trafi też do powiatu nowosądeckiego. Za 70 tys. będzie zrobiona dokumentacja geologiczno-inżynierska stabilizacji i zabezpieczenia osuwiska,  a także odbudowy  drogi powiatowej Ropa-Wawrzka-Florynka wraz z przepustem we Florynce.

80 tysięcy złotych zostanie wykorzystanych na zrobienie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej stabilizacji i zabezpieczenia osuwiska oraz odbudowy drogi powiatowej Wytrzyszczka-Tropie-Bartkowa Posadowa. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. TKDziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku