Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
03/04/2021 - 10:30

Miliony czekają. Bony turystyczne w naszym regionie ciągle do wzięcia

Koronawirus dopadł wszystkich. Ludzie z powodu kryzysu tracą pracę albo tracą część uposażenia, przedsiębiorcy liczą straty, a niektórzy tak jak branża turystyczna, stanęli na skraju bankructwa. I jednym i drugim rząd rzucił przed ubiegłorocznymi wakacjami koło ratunkowe. To bon turystyczny na każde dziecko, którym można płacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie, czy gospodarstwie agroturystycznym. Okazuje się, że w Małopolsce wciąż jeszcze są do wzięcia.

W Małopolsce na 377 tys. przygotowanych bonów turystycznych rodzice dotychczas aktywowali przeszło 118 tysięcy. Z bonu można korzystać jeszcze przez rok, czyli do 31 marca 2022 roku.

- Wartość aktywowanych w naszym regionie bonów to  niemal 106 mln złotych  - informuje Anna Szaniawska, rzeczniczka regionalnego oddziału ZUS. -  Płacąc za usługi turystyczne całkowicie wykorzystali 22 tys. z nich. Suma wszystkich transakcji sięgnęła 25,6 mln złotych.

Czytaj też Gmina Łącko dostała 6 mln na inwestycje. Mają naprawdę superpomysły

Jak dodaje Szaniawska, za wypoczynek w naszym regionie turyści zapłacili u niemal 3,7 tys. podmiotów turystycznych, a wartość świadczonych usług sięgnęła 53,1 mln złotych. Ze wszystkich województw to Małopolska jest jednym z regionów, gdzie beneficjenci bonu zostawili najwięcej pieniędzy. Chętniej płacono bonem tylko w województwie pomorskim (53,6 mln zł).

Przypomnijmy, że Polski Bon Turystyczny przysługuje na dziecko, na które rodzic otrzymuje świadczenie lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Aby go aktywować, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Czytaj też Branżowa tarcza antykryzysowa zostaje rozszerzona. Kolejne firmy dostaną pomoc

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przewidziany jest dodatkowy bon, o tej samej wartości.

 Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. I jest ważny do 31 marca 2022 roku. Do tego dnia należy bonem zapłacić, usługa zaś może być zrealizowana później ( jagienka.micjalik@sadeczanin.info  fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu