Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
28/03/2013 - 04:44

Mija termin! Wypowiedz umowę, bo zapłacisz podwójnie

Jeśli dziś lub jutro nie wypowiesz umowy na wywóz śmieci będziesz za nie płacił podwójnie. Trzeba to zrobić do końca marca, ale z powodu zbliżających się świąt, czwartek ( 28 marca) i w wyjątkowych wypadkach piątek (29 marca) są ostatnim dniem, kiedy można to załatwić. Jedyny wyjątek: umowa zawiera okres wypowiedzenia krótszy niż 3 miesiące.
Od 1 lipca rynek odpadów będzie regulować znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. To oznacza spore zmiany dla samorządowców i przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Żeby nowy system zagospodarowania komunalnych odpadów mógł zadziałać, trzeba wyłonić firmy, które zajmą się obsługą śmietników.
Gminy przejmują obowiązek odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Opłaty za odbiór odpadów będą wnoszone na rzecz gminy, a nie jak dotychczas na rzecz poszczególnych firm działających w tym zakresie. Ponoszenie opłat na rzecz gminy jest obowiązkiem ustawowym, dlatego w celu uniknięcia podwójnego naliczania opłat (do gminy oraz do firmy, z którą mamy podpisaną umowę) dotychczasowe umowy należy rozwiązać. Nie zmienia tego nawet fakt, że śmieci wywozi nam spółka komunalna. Ona też, zgodnie z przepisami, musi stanąć do przetargu, a więc nie ma stuprocentowej pewności, że po 1 lipca jej zadań nie przejmie inna firma.
Co robić? Najpierw trzeba dobrze przyjrzeć się naszej umowie i sprawdzić, ile wynosi okres jej wypowiedzenia. Kodeks cywilny zwraca jednak uwagę na to, iż niektóre zapisy w umowie mogą dodatkowo określać sposób wypowiadania umowy, np. na koniec miesiąca, kwartału, roku, jednak firmy najcześciej stosują jednak zapis o trzech miesiącach. W takim przypadku oznacza to konieczność wypowiedzenia umowy do końca marca 2013 roku.
W przypadku domów jednorodzinnych, decyzję o rozwiązaniu umowy podejmują właściciele nieruchomości, a w przypadku budynków wielorodzinnych, w zależności od ich statusu - spółdzielnie lub wspólnoty. O rozwiązaniu umowy muszą pomyśleć także właściciele tzw. nieruchomości niezamieszkałych, czyli ogródków działkowych, firm, działek rekreacyjnych itp., ale tylko wówczas, jeśli gmina nie wyda uchwały, że będzie odbierać odpady z tych nieruchomości.
Urząd Miasta Nowego Sącza ogłoszeniem na swojej stronie internetowej przypomina, że w naszym mieście, podobnie, jak w całej Polsce, dotychczas obowiązujące umowy z przedsiębiorcami na wywóz odpadów zastąpione zostaną przez obowiązek składania stosownej deklaracji w magistracie. Dotychczas obowiązujące umowy z przedsiębiorcami na wywóz odpadów zastąpione zostaną przez obowiązek składania stosownej deklaracji do Urzędu Miasta
„Należy pamiętać, aby każdy właściciel nieruchomości odpowiednio wcześniej wypowiedział umowę z dotychczasowym przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne. Okres wypowiedzenia określony jest indywidualnie w każdej umowie. Brak takiego działania ze strony właścicieli nieruchomości, doprowadzi do konieczności uiszczenia po dniu 1 lipca podwójnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi tj. gminie - Miastu Nowy Sącz oraz dotychczasowemu odbiorcy odpadów – przedsiębiorcy”- czytamy w ogłoszeniu.
Przed konsekwencjami ostrzega także Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent miasta. - Apeluję, żeby o tym nie zapominać i wypowiedzieć je jak najszybciej. Wypowiedzenie umowy o wywóz odpadów komunalnych z ich dotychczasowym odbiorcą w odpowiednim czasie leży w interesie mieszkańców – podkreśla.
Podobnie o tym obowiązku przypomina także Urząd Gminy w Chełmcu.
„W związku ze zmieniającymi się przepisami, każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do złożenia w Urzędzie Gminy deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 31. marca 2013 r. Natomiast w przypadku, gdy właściciel ma podpisaną indywidualną umowę z przedsiębiorcą na wywóz śmieci, powinien z odpowiednim wyprzedzeniem wypowiedzieć umowę – tak, aby wygasła ona z dniem 30. czerwca 2013 r.” - przypomina Bernard Stawiarski, wójt Chełmca.
***
W Nowym Sączu ustalono, że opłaty naliczane będą „od osoby". Zapłacimy po 10 zł lub 13 zł, jeśli nie będziemy segregować odpadów. Cennik z pozostałych miejscowości znajdziesz tu: Śmieci: Najdrożej w Nowym Sączu, najtaniej w Rytrze
Więcej informacji o nowych zasadach odbioru śmieci znaleźć można tu http://www.nowysacz.pl/gospodarka-odpadami
http://www.chelmiec.pl/smieci.html oraz na stronach internetowych gmin.

BOS
Fot: BOS
 






Dziękujemy za przesłanie błędu