Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
06/03/2014 - 11:53

Mieszkasz na parterze, nie jeździsz windą? - Podatku nie płacisz

Lokatorzy, którzy mieszkają na parterze i w związku z tym są zwolnieni z wnoszenia opłat za korzystanie z windy, nie uzyskują nieodpłatnego świadczenia od spółdzielni mieszkaniowej.
Tym samym osoby te nie osiągają przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT. Jeśli statut spółdzielni przewiduje, że opłaty za korzystanie z windy dotyczą wyłącznie lokali położonych na piętrach, są to postanowienia generalne. Wszystkie osoby, które spełniają określone warunki, czyli w tym przypadku zajmują lokale na parterze, mogą korzystać ze zwolnienia z opłaty za korzystanie z windy. Tego rodzaju bonifikata w opłacie czynszu nie jest więc indywidualna i nie powoduje powstania przychodu.
- „W najbliższym czasie Minister Finansów dokona analizy wskazywanych przez media interpretacji indywidualnych, a w przypadku potwierdzenia ich nieprawidłowości, dokona ich zmian” - informuje biuro prasowe resortu
Reakcja resortu finansów to efekt publikacji "Dziennika Gazety Prawnej", który napisał, że zdaniem niektórych izb skarbowych, lokatorzy, którzy mieszkają na najniższych kondygnacjach i nie płacą za blokowe windy, uzyskują przychód z nieodpłatnych świadczeń, od którego należy zapłacić podatek.

BOS
Fot: BOS

 


Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog