Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
28/05/2015 - 08:00

Miasteczko Multimedialne nie dla komornika? Sąd orzekł, że spółka jest wypłacalna

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu odrzucił wniosek o ogłoszeniu upadłości Miasteczka Multimedialnego. Chcieli tego biznesmeni, których firmy budowały dla niej gmach MMC Brainville na sądeckim Zabełczu. Teraz nawet oni cieszą się z decyzji sądu. – Wyszło na nasze. Są wypłacalni, więc mogą nas spłacić – tłumaczą.
– Takie rozstrzygnięcie sądu jest w istocie bardzo dobrą informacją, co oczywiste dla Miasteczka, ale także moich klientów, gdyż z punktu widzenia procesowego oraz strategii, oznacza ono, że miasteczko posiada majątek pozwalający na spłatę wymagalnych zobowiązań, że na bieżąco je reguluje – mówi sądecki adwokat Andrzej Krzyk, pełnomocnik konsorcjum firm Cerbud/Pietras.

Obie firmy, dwa lata temu, po wielu perypetiach (pierwszy wykonawca zbankrutował) podjęły się dokończenia budowy MMC Brainville przy ul. Myśliwskiej w Nowym Sączu.

"Generalnym Wykonawcą inwestycji jest Konsorcjum, w skład którego weszli: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjnego CERBUD Sp. z o.o. w Nowym Sączu (lider konsorcjum) oraz firma F.B.H. PIETRAS z Tarnowa. W obecności władz WSB-NLU umowę podpisali na terenie Parku Technologicznego reprezentujący Konsorcjum : Piotr Kulig i Andrzej Pietras oraz członkowie Zarządu Spółki Miasteczko Multimedialne. Niemal od razu rozpoczęto się przekazywanie budowy Generalnemu Wykonawcy. W pierwszej kolejności realizowane będą prace związane z instalacjami elektrycznymi, w późniejszym czasie pozostałe prace wykończeniowe" -napisano wtedy w oficjalnym komunikacie, który miał zaprzeczać "katastroficznym doniesieniom medialnym".

Jednak w lutym 2015 roku firmy budujące biurowiec złożyły w Sądzie Rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości inwestora, czyli spółki Miasteczko Multimedialne. Obejmował on także likwidację majątku spółki i ewentualną licytację majątku na poczet domniemanych długów. Wyliczyli je na 3 mln zł, ale jak już informowaliśmy tu: Miasteczko Multimedialne trzech milionów złotych nie zapłaci, sąd nakazał spółce zapłatę znacznie mniejszej kwoty. Wyrok nie jest prawomocny.

Mecenas Tomasz Tarski, pełnomocnik Miasteczka, gdy zapytaliśmy go o te roszczenia, odparł, że istotniejszy w sporze z byłymi wykonawcami jest fakt odrzucenia wniosku o upadłość, który ma świadczyć o wiarygodności spółki.

Natomiast adwokat konsorcjum podkreśla, że postanowienie sądu o oddaleniu upadłości także nie jest prawomocne.

– Często w praktyce zdarza się sytuacja, że uzyskując w Sądzie prawomocne rozstrzygnięcie nakazujące zapłatę należności, wyrok pozostaje wyłącznie symbolicznym dokumentem, gdyż dłużnik nie posiada majątku, nie jest w stanie spłacić swych zobowiązań. Doskonale wiedzą o tym przedsiębiorcy, których wierzytelności nie zostały ściągnięte, a egzekucja komornicza okazała się bezskuteczna. W postępowaniu w przedmiocie wniosku o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego, rolą Sądu nie było rozstrzygniecie kto ma rację, czy wykonawca czy inwestor, a jedynie zbadanie i orzeczenie czy zaszła przesłanka niewypłacalności inwestora – uważa mecanas Krzyk.

Zarząd spółki Miasteczko Multimedialne nie pokusił się jak dotąd o wydanie oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. MMC Brainville cały czas funkcjonuje, a na facebooku spółka prezentuje postępy w w realizacji inwestycji, na którą otrzymała blisko 100 mln zł unijnego dofinansowania, co jest jedną z najwyższych unijnych dotacji w naszym regionie. Musi się z niego rozliczyć do końca czerwca.

BOS
Fot: BOS, archiwum portalu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu