Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
03/01/2013 - 05:13

Mamy nowe mosty, bo naprawa starych się nie opłacała

Rok 2012 był rekordowy pod względem ilości wybudowanych i odebranych mostów w Małopolsce. Na drogach krajowych powstało ich aż 18, za prawie 119 mln zł. W powiecie nowosądeckim pojawiło się kilka nowych przepraw: m.in. cztery mosty z końcem ubiegłego roku oddano na drodze krajowej nr 75, na odcinku między Nowym Sączem a Krynicą, przeprawy budowano też we Frycowej (gmina Nawojowa) i w Grybowie.
- Pobity został tym samym rekord z roku 2010, kiedy odebrano 10 nowych mostów. Niewątpliwie do tej obfitości mostowych inwestycji przyczyniła się powódź z 2010 roku, ponieważ aż 13 obiektów zostało wybudowanych w ramach usuwania skutków katastrofalnej powodzi, która uszkodziła w tak znacznym stopniu istniejące obiekty, że z punktu widzenia ekonomii nie opłacało się ich remontować - mówi Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Kilka mostów ucierpiało podczas powodzi, która nawiedziła Sądecczyznę w 2010 r. Żywioł na tyle poważnie je uszkodził, że ich remonty nie były już możliwe.
Budowa dwóch przepraw w Małej Wsi kosztowała ponad 8 mln zł, a w Roztoce prawie 5 mln zł. Most we Frycowej kosztował 9 mln zł. Wybudowano też most w Grybowie, koło starej przeprawy przez rzekę Biała Tarnowska. Koszt tej ostatniej inwestycji to 15,9 mln złotych brutto.
W sumie GDDKiA zainwestowała w drogi na Sądecczyźnie ponad 22 mln zł.

BOS
Fot: BOS
 


Dziękujemy za przesłanie błędu