Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
06/02/2024 - 19:30

Małżeństwa dostaną od państwa po kilka tysięcy złotych? Muszą spełnić tylko jeden warunek

Pięćset plus które teraz zamieniło się w osiemset plus, trzysta plus, rodzinny kapitał opiekuńczy… są tacy, którzy na ten rządowy strumień pieniędzy się nie załapali. Bez pomocy państwa wychowali swoje dzieci. To pokolenie rodziców z czasów PRL-u. Czy teraz i oni doczekają się od państwa jakiejś finansowej gratyfikacji z plusem? Już pół roku temu pojawiły się mgliste obietnice dodatku dla małżonków, którzy mogą się pochwalić długim stażem bycia ze sobą na dobre i na złe. Teraz są pierwsze konkrety.

Czytaj też Tłumy na spotkaniu „wolnych Polaków” w Nowym Sączu. Do wyborczego boju zagrzewała ich Beata Szydło [ZDJĘCIA] [WIDEO] 

Dali radę bez 500 plus

Barbara i Jacek Michalikowie wychowali troje dzieci. – Należymy do rodziców z czasów PRL-u. Łatwo nie było, ale  zrobiliśmy wszystko, żeby nasza córka i synowie zdobyli wyższe wykształcenie. Trzeba było łożyć na ich utrzymanie w Krakowie. Daliśmy radę, a naszym dzieciom dobrze się powodzi– mówią małżonkowie. - Dzisiaj rodzinom jest łatwiej. Dostają 800 plus, 300 plus na wyprawkę szkolną, był też bon turystyczny na wakacje – dodają.  

Michalikowie jak dotąd nie załapali się na żadne pieniądze od państwa. Wszystko zawdzięczają wyłącznie sobie. Czy teraz to się zmieni?  Czy i oni dostaną wreszcie jakieś świadczenie z plusem?  

Już pół roku temu pojawiły się mgliste obietnice  dodatku dla małżonków, którzy mogą się pochwalić długim stażem bycia ze sobą na dobre i na złe. Teraz są pierwsze konkrety.

Przypomnijmy, że pół roku temu do Senatu wpłynęła petycja z propozycją, aby nagrody za długi staż nie ograniczały się jedynie do symbolicznych podarunków  czyli dyplomu i medalu od  Prezydenta RP,  przekazywanego przez samorządy. Chodzi o to, żeby to były także konkretne pieniądze dla tych, którzy wytrwali ze sobą nie mniej niż 50 lat.  Za taki staż nagroda wynosiłaby 5 tysięcy złotych.

Czytaj też Tak można wykombinować dwa dodatkowe dni urlopu na żądanie. Nowa zmora przedsiębiorców

Im dłuższy staż, tym więcej pieniędzy

Za 55 lat wspólnego życia małżonkowie otrzymywaliby 5, 5 tysiąca złotych, przy stażu wynoszącym 60 lat – 6 tys. Za wytrwanie w związku przez 65 lat - 6,5 tysiąca złotych, staż liczący 70 lat byłby  nagradzany kwotą 7 tys. złotych. Przy  stażu 75 lat, nagroda urasta do 7,5 tys. zł. 

Rekordziści, którzy przeżyli ze sobą 80 lat otrzymaliby 8 tysięcy złotych. Świadczenie byłoby wypłacane z budżetu ministerstwa rodziny i polityki społecznej, na wniosek małżonków, udokumentowany zaświadczeniem z urzędu stanu cywilnego potwierdzającym ich staż małżeński.

Zdaniem autorów petycji pary o długim stażu małżeńskim powinny otrzymywać świadczenie rodzinne na wzór emerytury honorowej, wypłacanej co miesiąc stulatkom, z tą różnicą, że w tym przypadku pieniądze byłyby przyznawane okresowo i jednorazowo.

Czytaj też Już wiadomo jakie będą tegoroczne podwyżki emerytur. Są konkretne wyliczenia

Czas na konkrety

Już pół roku temu petycja trafiła do senackiej komisji, która uznała, że konieczne jest zasięgnięcie opinii  resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Poprzednie kierownictwo ministerstwa zaopiniowało ją negatywnie. Czy teraz pod nowymi rządami nastąpi zmiana kursu?  

Jak pisze dziennik „Fakt” kiedy ostatniego dnia stycznia sprawą zajęła się senacka komisja petycji, senator Jolanta Piotrowska mówiła, że przy rocznicach faktycznie “pozostawał jakiś niedosyt”; z drugiej strony senator Ewa Matecka mówiła o konieczności dobrego przygotowania projektu ustawy. Dziennik przytacza w wyjaśnienia Anny Siewierską z Departamentu Polityki Demograficznej, z których wynika że koszt nagród za długi staż wyniósłby 48,8 mln złotych. ([email protected]) fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu