Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
01/10/2018 - 13:00

Mała wieś, wielkie potrzeby. Berest walczy o chodniki

W III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego jest do wydania 8 mln złotych. Pozytywnie zweryfikowano aż 150 zadań, co ciekawe najwięcej zgłoszono w subregionie sądeckim, bo aż 33. Wśród nich jest projekt budowy chodników, zgłoszony przez mieszkańców wsi Berest, którzy starają się o poprawę bezpieczeństwa w swojej miejscowości.

Berest leży przy ruchliwej drodze wojewódzkiej numer 981. Mieszkańcy od lat starają się o chodniki, które zwiększa bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Chodniki powoli powstają, jednak są to prace żmudne, bo ciągle brak jest pieniędzy, dlatego mieszkańcy Berestu postanowili wykazać się inicjatywą i poszukać pieniędzy sami. Ich projekt na budowę chodników zyskał pozytywną rekomendacje i można na niego głosować.

Zobacz także: Sądecki szpital potrzebuje sprzętu medycznego. Pomóż i zagłosuj na projekty

Rada sołectwa już rok temu zgłosiła projekt budowy chodników do BO Województwa Małopolskiego. Wtedy, głos na ten projekt oddało blisko 900 osób, aby uzyskać dofinansowanie, było to jednak za mało. Wieś liczy około 860 mieszkańców, z czego pełnoletnich osób jest 620. W budżecie obywatelskim głos może oddać każdy, kto skończył 16 lat, więc uprawnionych do głosowania w Bereście jest około 700 osób. Jeśli cała wieś odda głosy na swój projekt to i tak będzie to za mało.


-Jestem zbudowana postawą mieszkańców Berestu - mówi pani Bożena Warcholak-Zysek sołtys wsi i jedna z pomysłodawczyń inicjatywy - w ostatnią niedzielę zbieraliśmy głosy przed kościołem i się okazało, że większość ludzi już internetowo oddało swój głos na to zadanie.

- Gmina Krynica-Zdrój opracowała już pełną dokumentację dotyczącą chodników w naszej wsi i to jest duże ułatwienie. Do końca listopada ma powstać nowy odcinek z opracowanego projektu, jeśli nasz projekt zwycięży, to zyskamy kolejne metry bezpiecznej drogi.

Wartość projektu zgłoszonego prze Berest to 100 tys. złotych. Jest to maksymalna kwota, o jaką można się starać na projekt obejmujący swoim zasięgiem tylko jedną gminę. Za tą sumę mieszkańcy mogą zyskać około 70 metrów nowego chodnika.

Na projekt oddać głos może każdy mieszkaniec subregionu sądeckiego, który ukończył 16 lat. Subregion obejmuje miasto Nowy Sącz i powiaty: limanowski, nowosądecki i gorlicki. Głosowanie trwa do 5 października na stronie BO Małopolski.

(KS) Fot. Bożena Warcholak-Zysek/FacebookDziękujemy za przesłanie błędu