Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
10/01/2022 - 21:00

Mają pierwszy, latający w powietrzu pociąg. Pokazali jak jeździ Skytrain[WIDEO]

Podczas gdy w Nowym Sączu marzymy o podróży koleją do Krakowa, która ma zająć mniej niż godzinę, Chińczycy właśnie pokazali swój pierwszy Skytrain. To „latający” pociąg, który unosi się w powietrzu, nie dotykając trakcji. W naszym regionie z mozołem posuwa się do przodu budowa linii Podłęże-Piekiełko, a w Chinach wykorzystuje się technologię trwałej lewitacji magnetycznej, która eliminuje kontakt z podłożem i pozwala na osiągnięcie zawrotnej prędkości.

Skytrain zaprezentowany w Wuhan przez zespół inżynierów z Jiangxi University of Science and Technology oraz China Railway Science and Industry Group to pierwszy unoszące się w powietrzu pojazd szynowy, w którym wykorzystano technologię trwałej lewitacji magnetycznej, maglev. Ponieważ pociąg nie dotyka trakcji żadnym elementem swojej konstrukcji, prawie nie robi hałasu.

Jak to działa? W systemie kolei magnetycznej tradycyjne tory zostały zastąpione układem magnesów. Pole magnetyczne powoduje, że pociąg nie ma kontaktu z ziemią, ale cały czas unosi się nad nią. Dzięki temu może rozwijać zawrotne prędkości, których nie ogranicza tarcie kół.

Czytaj też Rekordowe podwyżki, nowe miejsca pracy. Takie cuda szykują się w Nowym Sączu? 

Jak podaje serwis raportkolejowy.pl chiński Skytrain został zaprojektowany do jazdy z prędkością do 120  kilometrów na godzinę.  Twórcy zapewniają, że jazda pociągiem jest w pełni bezpieczna, co sprawdzono na linii testowej podczas przejazdów o łącznej długości 7 tys. km. Ciekawostką jest to, że model ten może poruszać się bez udziału kierowcy, więc teoretycznie możliwe będzie zmniejszenie kosztów transportu.

Utworzenie linii pochłonie zaledwie jedną piątą tego, ile trzeba przeznaczyć na szybką kolej podziemną. Znika też problem zmiany wysokości powierzchni, z którym ta technologia doskonale sobie radzi. Na wprowadzenie nowego pociągu do taboru trzeba będzie poczekać, ponieważ niezbędne jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury.

Czytaj też Dotacje do fotowoltaiki po nowemu bez darmowego prądu. Czy to się nadal opłaci? 

Chiny pracują także nad innym projektem maglev. Pociąg ma wyglądać bardziej tradycyjnie, a jego główną zaletą jest prędkość podróży, która ma dochodzić nawet do 600 km na godzinę – pisze raportkolejowy.pl.W lipcu opuścił on linię montażową.

Ma prześcignąć najszybszy obecnie na świecie pociąg należący do francuskiego TGV, który osiągnął prędkość bliską 575 km na godzinę.  Rekord ten udało się pobić Japończykom, ale jedynie w testach, a nie w komercyjnym użytkowaniu.

Unoszące się nad ziemią pociągi nie są już futurystyczną wizją naukowców. Szybka kolej magnetyczna działa nie tylko Chinach, ale także w Japonii, które rywalizują o palmę pierwszeństwa w budowie nowego typu ultraszybkiego pociągu lewitacyjnego maglev na długim dystansie.

Jak pisze serwis forsal.pl, planowana linia maglev ma połączyć Tokio i Osakę do 2037 roku. Jej koszt to 86 mld dolarów. Z kolei chińska inwestycja, której rozpoczęcie wielokrotnie już przekładano, jest warta 15 mld dolarów.  Chińczycy do 2035 roku chcą połączyć Szanghaj z portowym miastem na wschodzie kraju Ningbo. Koszt japońskiego projektu jest kilkukrotnie wyższy ze względu na konieczność drążenia tuneli w górzystym terenie, przez który przebiegać ma linia maglev.

Obecna linia testowa maglev w Japonii znajduje się w prefekturze Yamanashi na południowy zachód od Tokio. Pociągi osiągają tam prędkość ponad 500 km na godzinę.  ([email protected]) wideo, fot screen Wuhan Plus/Facebook







Dziękujemy za przesłanie błędu