Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
01/07/2022 - 13:40

Mają je stawiać prawie w każdej gminie. Do 2024 roku ma ich być tysiąc

Na budowę wielofunkcyjnych hal sportowych rząd przeznaczy 2 miliardy złotych. Budżet pilotażowej edycji programu, który rusza 18 lipca wyniesie 80 mln złotych. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do 70 proc. wydatków kwalifikowanych na budowę obiektu sportowego do 16 sierpnia 2022 roku.

Program budowy hal sportowych o lekkiej konstrukcji skierowany jest do gmin wiejskich i obszarów wiejskich gmin miejsko-wiejskich. Pozwoli on dzieciom z mniejszych miejscowości stworzyć warunki do uprawiania sportu przez cały rok. Budowa lub modernizacja przyszkolnych obiektów sportowych ma na celu poprawę jakości zajęć sportowych oraz powszechny dostęp do kubaturowych obiektów sportowych na obszarach wiejskich, będą się tam odbywały zajęcia WF i treningi sportowe.

Już w tym roku ma być wybudowanych co najmniej kilkadziesiąt takich hal, a w przyszłym roku zgodnie z planem powstanie 500 takich hal, w kolejnym2024 roku - kolejne 500.

 Według danych Głównego Urzędu Statystycznego szacuje się, że w Polsce w 2020 było około 3,9 tys. obiektów służących poprawie kondycji fizycznej Polaków (m.in. siłownie kluby fitness, ośrodki sportu i rekreacji czy akademie tańca). Najwięcej tego typu obiektów (około 19 proc.) znajdowało się w województwie mazowieckim oraz śląskim (ok. 12 proc.) najmniej ich było natomiast, bo po ok 2 proc. w województwach lubuskim, opolskim i świętokrzyskim.

W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zaangażowanie Polaków w uprawianie sportu i rekreacji ruchowej oraz modę na bycie „fit”. Po dwóch latach obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 społeczeństwo a w szczególności dzieci i młodzież potrzebuje aktywności fizycznej. Dzieci z mniejszych miejscowości będą miały szanse rozwoju swoich talentów sportowych. Minister Sportu i Turystyki zapowiedział, iż wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego będą zobligowani do przeprowadzenia zbioru testów badających podstawowe parametry sprawności fizycznej polskiej młodzieży.

Z tych danych będą mogły korzystać związki i kluby sportowe a po uzyskaniu zgody rodziców będzie można zacząć  trenować z dziećmi, które przejawiają zdolności do trenowania danej dyscypliny. Lepsza i większa baza sportowa ułatwi powszechne testowanie uczniów polskich szkół i wyrówna szanse na uprawianie sportu od największych miast do najmniejszych miejscowości. ISW, Katarzyna Rajtar







Dziękujemy za przesłanie błędu