Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
14/09/2018 - 13:40

Mailowy atak hakerów. Kradną loginy i hasła do banków

Plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze. W ten sposób zabawiają się hakerzy, którzy wysyłają maile z informacją o konieczności opłacenia faktury rzekomo wystawionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika - ostrzega ZUS.

W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia faktur wystawionej przez ZUS.Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych.

Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie należy otwierać załączonego pliku - ostrzegają urzędnicy ZUS. - Zakład  nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową.

Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS - czytamy w komunikacie.

[email protected] fot. Jm Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)