Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
01/04/2014 - 07:50

Maciej Kurp: Stawki w STBS poniżej górnego pułapu

Od 1 kwietnia w Małopolsce obowiązywać będzie nowy wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
Wojewoda małopolski Jerzy Miller ustalił, że wskaźnik dla województwa małopolskiego z wyłączeniem Krakowa - 4046 zł. Wskaźnik będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2014 do 30 września 2014 r. Dotychczasowy wynosił 4447 zł dla Krakowa i 3854 zł dla reszty województwa.
- My mamy stawki dużo poniżej górnego pułapu ustalonego przez wojewodę i jeśli chodzi o naszych lokatorów nie ma to żadnego przełożenia na realia czynszowe – ocenia Maciej Kurp, wiceprezes Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Zdaniem Kurpa wskaźnik przeliczeniowy jest bardzo stabilny od kilku lat. – Jest nawet bardziej stabilny niż ceny rynkowe więc i zmiany są jedynie kosmetyczne, promilowe – wyjaśnia.
Wskaźnik jest używany w Towarzystwach Budownictwa Społecznego, czyli TBS-ach.
- W budynkach TBS-ów czynsz za 1 m.kw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego nie może być wyższy w skali roku niż 4 proc. wartości odtworzeniowej. Bywa też stosowany przez gminy przy określaniu wysokości czynszu w lokalach komunalnych. Wartość odtworzeniową lokalu liczy się mnożąc jego powierzchnię użytkową i wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m. kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego - wyjaśnia Jan Brodowski, rzecznik wojewody.
Jeśli właściciel mieszkania wprowadza podwyżkę czynszu, to gdy w jej wyniku wysokość czynszu w skali roku przekroczy 3 procent wartości odtworzeniowej, najemca ma prawo zażądać jej uzasadnienia i kalkulacji, a następnie zakwestionować podwyżkę, wnosząc do sądu pozew o ustalenie na podstawie przepisów ustawy, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna lecz w innej wysokości. Udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.

Bogumił Storch
Fot: archiwum
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)