Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
29/12/2020 - 11:05

LGD Perły Beskidu Sądeckiego uruchomi dostępne środki w 2021 roku

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na ostatniej prostej. Lokalna Grupa Działania „Perły Beskidu Sądeckiego” uruchomi wszystkie dostępne środku z Lokalnej Strategii Rozwoju.

Mimo, że pandemia koronawirusa w roku 2020 nieco utrudniła wdrażanie programu LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, to Lokalna Grupa Działania (LGD) „Perły Beskidu Sądeckiego” od początku przyszłego roku zamierza uruchomić wszystkie pozostałe w strategii środki. Jak do tej pory LGD Perły Beskidu Sądeckiego” w ramach uskuteczniania programu od początku 2017 roku przeprowadziło już łącznie 40 naborów, w ramach których zostało złożonych 135 wniosków. Umowę o przyznanie pomocy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego dotychczas podpisało 39 beneficjentów, a łączna kwota podpisanych umów sięga prawie 4,3 mln złotych (stan na miesiąc grudzień 2020 roku).

Lokalną Grupę Działania „Perły Beskidu Sądeckiego” współtworzy sześć gmin: Rytro, Piwniczna Zdrój, Muszyna, Krynica-Zdrój, Łabowa oraz Nawojowa. Biuro LGD ulokowane jest w Rytrze w Hotelu Perła Południa (adres: Rytro 380). Na dzień dzisiejszy procent kontraktacji umów sięga 75 procent. Pozostałą jedną czwartą całkowitych środków na realizację strategii LGD planuje uruchomić w 2021 roku. Większość z dostępnych pozostałych środków, będzie można wykorzystać na rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej oraz na inne projekty. W przypadku rozwoju przedsiębiorczości tj. projekty z zakresu podejmowania i rozwijania działalności gospodarczej, LGD uruchomiła już większość dostępnych środków.

- W rok 2021 wejdziemy bardzo dynamicznie – mówi prezes stowarzyszenia Zbigniew Jeremenko. - Jesteśmy na końcowym etapie aktualizacji strategii, aby dokonać alokacji pozostałych środków z już zrealizowanych wskaźników. Pozwoli to nam na zwiększenie środków finansowych przy niektórych wskaźnikach, których realizacja wymaga większych nakładów finansowych – głównie wskaźnikach infrastrukturalnych – tłumaczy Prezes LGD.

- Bardzo dużo młodych ludzi dzwoni do nas i pyta czy są jeszcze dostępne jakieś środki na założenie nowych firm lub rozwój tych już istniejących. Mają wspaniałe pomysły i dużo zapału do działania. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby im pomóc. Niestety budżet w Lokalnej Strategii Rozwoju jest sztywny i na przykład na ten moment wszystkie środki na nowe firmy zostały już uruchomione. Umowę podpisało 21 beneficjentów na 22 określonych w LSR, jeden wniosek jest w ocenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W takim przypadku nie możemy już ogłaszać kolejnych naborów. Natomiast na rozwijanie firm sytuacja jest bardziej korzystna dla potencjalnych wnioskodawców, gdyż na pewno pojawi się przedmiotowy nabór w nowym roku, podobnie zresztą jak na rozwój niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej oraz inne projekty. Mamy nadzieję, że przyjmiemy dobre wnioski, które finalnie podpiszą umowy o przyznanie pomocy. To ważne dla rozwoju naszego regionu i całej lokalnej społeczności – dodaje prezes Zbigniew Jeremenko.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzania strony internetowej Stowarzyszenia LGD „Perły Beskidu Sądeckiego” oraz profilu LGD na Facebooku. Ponadto zapraszamy wszystkich potencjalnych wnioskodawców i zainteresowanych do zapisania się do bezpłatnego newslettera, dostępnego na stronie internetowej: www.perlybeskidu.pl. Newsletter służy do przekazywania zainteresowanym wszelkich informacji dotyczących bieżącego funkcjonowania Stowarzyszenia, planowanych naborów oraz innych informacji dotyczących realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020.

Stowarzyszenie Perły Beskidu Sądeckiego.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu