Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
19/12/2012 - 09:33

Łącko pomoże w odbudowie schroniska na Lubaniu

Wójt Łącka Janusz Klag podpisał dziś z samorządowcami z kilku sąsiednich gmin, przedstawicielem Zarządu Województwa Małopolskiego oraz władzami PTTK i Nadleśnictwa, deklarację wspólnych starań o odbudowę schroniska turystycznego na górze Lubań. To ma być też początek współpracy Łącka z gminą Ochotnica Dolna na rzecz rozwoju turystyki.
Podpisana dziś (19 grudnia)  w Ochotnicy Dolnej deklaracja dotyczy poparcia dla budowy schroniska turystycznego na szczycie Lubania w paśmie Gorców na terenie gminy Krościenko. Parafowali ją reprezentanci: Samorządu Województwa Małopolskiego, gmin: Krościenko, Ochotnica Dolna, Szczawnica, Czorsztyn, Kamienica, Łącko, Nowy Targ oraz Nadleśnictwa Krościenko i PTTK, którzy „wyrażą tym samym wsparcie tej inwestycji w ramach swoich kompetencji”.
Tak naprawdę to dopiero początek. W przyszłym roku ma dojść m.in. do wymiany potrzebnych do tej budowy gruntów między inwestorem, nadleśnictwem i gminami. Termin zakończenia tej inwestycji nie jest jeszcze znany.
- Inwestorem będzie PTTK, ale my jako samorządowcy sąsiadujących z tym terenem gmin chcemy utworzyć wspólny front starań o to, żeby nie tylko wspomóc tą budowę, ale też dzięki schronisku wypromować regionalne atrakcja i przyciągnąć wielbicieli pieszej turystyki. Z Łąckiem mamy zresztą wspólne plany dotyczące zwiększenia ruchu turystcznego, optymistycznie zakładam, ze nawet o 50 procent – powiedział nam Kazimierz Konopka, wójt Gminy Ochotnica Dolna. - Razem łatwiej też starać się o unijne dofinansowanie. Dlatego też zachęcałem do podpisania deklaracji władze Łącka, podobnie zresztą, jak i innych ościennych miejscowości. Dla turystów nie mają przecież znaczenia granice administracyjne, liczy się tylko piękno gór i możliwość ich podziwiania.

***
Według Centralnego Archiwum Turystyki Górskiej PTTK pierwszym schroniskiem na Lubaniu była niewielka stacja turystyczna założona przez Oddział Tarnowski PTT w 1934 r. Nie wiadomo co stało się z obiektem po uruchomieniu przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy z Krakowa nowego schroniska, którego budowa zakończyła się w 1939 r. Mogło ono pomieścić ok. 100 turystów, a od 1943 roku stało się ważnym punktem kontaktowym zbrojnego podziemia i bazą funkcjonujących w Gorcach oddziałów partyzanckich. Po otoczeniu schroniska rankiem 25 września 1944 roku i zabiciu dwóch partyzantów: Aleksandra Krzystyniaka ps. „Szarotka” i Ignacego Gorczewskiego ps. „Brzoza” (obaj pochowani na cmentarzu w Ochotnicy Dolnej) Niemcy podpalili budynek.
W 1973 roku Oddział PTTK w Krościenku rozpoczął w dolnej części Polany Wyrobki, na tzw. Maciaszkowym Wyrobku budowę małego schronu turystycznego. W trakcie budowy dokonano wielu zmian projektowych dzięki którym powstało małe zagospodarowane schronisko górskie, któremu nadano status Bacówki PTTK. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 14 grudnia 1975 r., niestety 8 stycznia 1978 r. schronisko po raz drugi spłonęło.

BOS
Fot: photo.bikestats.eu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu