Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
05/07/2015 - 08:07

Łącko, Nawojowa, Podegrodzie, Piwniczna: PUP pomaga

Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego przy współpracy Ośrodków Pomocy Społecznej z gmin: Łącko, Nawojowa, Podegrodzie, Piwniczna-Zdrój oraz fundacji Europa+ wspólnie realizują Program Aktywizacja i Integracja.
Program Aktywizacja i Integracja (PAI) to wyspecjalizowane działanie umożliwiające aktywizację zawodową i społeczną osób, które utraciły możliwość podjęcia zatrudnienia z powodu długiego okresu przebywania bez pracy, często połączonego z brakiem kwalifikacji i deficytami społecznymi utrudniającymi funkcjonowanie w środowisku pracy.

Program jest adresowany wyłącznie do osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, dla których Urząd Pracy ustalił III profil pomocy, które jednocześnie korzystają ze świadczeń pomocy społecznej.

Nabór uczestników programu został zrealizowany przez Ośrodki Pomocy Społecznej współpracujące przy realizacji PAI mając na uwadze sytuację społeczno – ekonomiczną swoich klientów.

Program Aktywizacja i Integracja (PAI) to narzędzie stanowiące połączenie działań aktywizacyjnych w postaci prac społecznie użytecznych wykonywanych przez bezrobotnych na rzecz swojej gminy oraz działań integracyjnych służących wzmocnieniu kompetencji i postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym.

Działania w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych będą realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w ramach prac społecznie użytecznych (PSU), który zawiera z gminą współpracującą przy realizacji PAI porozumienie w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych.

W tym roku program PAI objął 40 osób bezrobotnych, (po 10 osób w każdej zaangażowanej gminie) i będzie trwać dwa miesiące. W każdym tygodniu uczestnicy zrealizują 20 godzin wsparcia: 10 godzin prac społecznie użytecznych na rzecz gminy oraz 10 godzin zajęć z trenerem w zakresie integracji społecznej.

Po zakończeniu realizacji Programu dokonana zostanie jego ewaluacja oraz ocena jego wyników. Zakłada się wzrost umiejętności i kompetencji społecznych i zawodowych uczestników Programu oraz wzmocnienie postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym a w konsekwencji przywrócenie zdolności do podjęcia pracy.

"Żywimy głęboką nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się rozszerzyć ten program i nakłonić do współpracy wszystkie gminy z terenu powiatu nowosądeckiego, którym na sercu leży dobro naszych wspólnych klientów – tych najsłabszych i wymagających szczególnego wsparcia w powrocie na rynek pracy" -zapowiadają urzędnicy.

BOS
Fot: arch 






Dziękujemy za przesłanie błędu