Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
19/06/2018 - 13:00

Kto wygra ten mecz? Wyniki ranking gmin subregionu sądeckiego już 22 czerwca!

Kto zostanie tegorocznym liderem rankingu samorządów trzech powiatów? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w 22 czerwca. W Pijalni Głównej odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2017 rok.

Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego, popularnie określana mianem rankingu gmin, to duże wyzwanie. Pod uwagę bierzemy obszar aż trzech powiatów i 39 gmin, ocenianych na podstawie wielu kryteriów. Ze stworzeniem na ich podstawie spójnego rankingu efektywności gospodarczej, inwestycyjnej i społecznej radzi sobie od lat zespół ekspertów z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza.

Czytaj też Trzech wspaniałych. To oni stanęli na podium rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego

Ekonomiści PWSZ wyłaniają nie tylko liderów wśród samorządów naszego regionu ale też porządkują wedle ustandaryzowanych kryteriów większość efektów ich działań. W efekcie powstaje bezcenne zestawienie, dające obraz tego, jak - rok po roku -  funkcjonują samorządy naszego regionu.

Efekty pracy wójtów, burmistrzów, prezydenta Nowego Sącza widać oczywiście nie tylko w tabelach, choć i one są bardzo wymowne. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne są na przykład liczby nowo zarejestrowanych firm, odsetek młodzieży pozostającej bez nauki i zatrudnienia, przychody z podatku dochodowego, relacja nadwyżki operacyjnej do bieżących wydatków bądź saldo migracji.

W rankingu, jak w lustrze, odbijają się sukcesy i choćby niezawinione porażki tych, którzy podejmują bieżące decyzje w skali gminy.

Na szczęście, sukcesów jest więcej. Na co dzień obserwujemy jak przybywa nowych, równych dróg, chodników, odcinków kanalizacji i oczyszczani ścieków. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi  coraz lepiej udaje się spełniać potrzeby lokalnych społeczności. Powstają ośrodki sportu i kultury.

Ranking, tworzony przez Fundację Sądecką i Instytut Ekonomiczny PWSZ to metoda oceny nie tylko bieżącej pracy samorządów na poziomie gmin. To także ważne narzędzie dla starostów i samorządu wojewódzkiego dla tworzenia spójnej strategii rozwoju.

Tegorocznej gali będzie towarzyszyć Forum pod nazwą Salon Przemysłu Turystycznego z udziałem ekspertów z ministerstwa sportu i turystyki, urzędu marszałkowskiego i przedsiębiorców. Zapowiada się fascynująca dyskusja. Będzie to próba odpowiedzi na pytanie czy i w jakim stopniu wpływ na rozwój turystyki mają unijne fundusze, czy turystyka pielgrzymkowo-religijna to fenomen, czy lotnisko w krakowskich Balicach to okno na świat? Nie zabraknie też lokalnych akcentów związanych z produktami turystycznymi w subregionie sądeckim, takimi jak między innymi Forum Ekonomiczne, krynickie uzdrowisko czy Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej.

Tegoroczna gala, podczas której dowiemy się, kto jest zwycięzcą Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2017 rok rozpocznie się o godzinie 15.

[email protected] 
fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu