Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
06/12/2021 - 07:30

Kto poradził sobie z pandemią, a kto poległ? Ten ranking mówi wszystko

Tegoroczny Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce pokazuje, kto z pandemią COVID-19 poradził sobie najlepiej. Także wśród sądeckich samorządów można wskazać tych, którzy z epidemii wyszli z tarczą.

- Epidemia COVID-19 i spowodowane nią zmiany odbiły się na każdej sferze życia społecznego, w  tym na funkcjonowaniu samorządów. To był swojego rodzaju test na wytrzymałość i adaptacyjność władz lokalnych. Niedociągnięcia i błędy w działaniu samorządów, często niewidoczne w poprzednich latach, ujawniły się z całą ostrością. Z kolei stosujący efektywne formy zarządzania pokazali w kryzysowej sytuacji swoje możliwości oraz skuteczność – mówi Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządowego.

- Można z pewnością stwierdzić, że spowodowany epidemią kryzys udowodnił, że w Polsce samorządność jest. Chociaż nie ma rozwiązań idealnych, nasze samorządy, które istnieją ledwie 30 lat po raz kolejny, udowodniły swoją żywotność i efektywność – dodaje Zygmunt Berdychowski.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce został przygotowany przez Katedrę Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Warto przypomnieć, że idea Rankingu wyrasta z  dyskusji prowadzonych od lat na Europejskim Kongresie Samorządów oraz na Forum Ekonomicznym, integralną częścią którego jest Forum Regionów w  całości poświęcone problematyce samorządowej i  skupiające zarówno praktyków władzy samorządowej jak i  wybitnych naukowców – wyjaśnia Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

VI Europejski Kongres Samorządowy rozpoczyna się już w poniedziałek, 6 grudnia, w Mikołajkach. Tymczasem sprawdzamy jak w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce poradziły sobie jednostki z Sądecczyzny.

Nie jest zaskoczeniem fakt, iż z samorządów Sądecczyzny to Sękowa z powiatu gorlickiego uplasowała się najwyżej. Gmina wiejska, którą rządzi Małgorzata Małuch znalazła się tuż za pierwszą dziesiątką – na 11 miejscu.

W tym rankingu wysoko ulokowała się również Moszczenica (także powiat gorlicki) – ten samorząd zajął 21 miejsce. Te dwa wyniki są o tyle imponujące, że kolejny samorząd z terenu Sądecczyzny znajdziemy dopiero na 349 miejscu – jest to gmina Chełmiec. W pierwszej pięćsetce znalazły się gminy Nawojowa oraz Lipinki. Najniżej wśród gmin wiejskich Sądecczyzny znalazła się gmina Dobra z powiatu limanowskiego (1469 miejsce na 1533 jednostek w rankingu).

W kategorii gminy miejsko-wiejskie to Muszyna wyprzedziła pozostałe jednostki z naszego terenu. Samorząd, którym rządzi Jan Golba zajął 30 miejsce na 642 badane gminy. Wysoko uplasował się również Stary Sącz - 119 miejsce. Krynica-Zdrój może się pochwalić 188 miejscem w rankingu, a Bobowa 200.

Wśród gmin miejskich Gorlice zajęły 75 miejsce, Mszana Dolna 133, a Limanowa 149. Grybów uplasował się na 203 miejscu na 236 badanych jednostek. Nowy Sącz, jako miasto na prawach powiatu, znalazł się za połową rankingu. Samorząd kierowany przez Ludomira Handzla zajął 39 miejsce wśród 66 miast.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego bada również kondycję powiatów. Powiat nowosądecki z Markiem Kwiatkowskim na czele zajął 71 miejsce. Powiat gorlicki znalazł się na 156 miejscu, a limanowski na 184. Twórcy rankingu przebadali 314 powiatów.

Zestawienie za rok 2020 uzupełniono również o wydatki gmin na zadania związane z COVID-19. Tutaj  pochwalić może się Moszczenica, która zajęła 22 miejsce. W tym samorządzie na cele związane z koronawirusem wydano ponad 226 tysięcy złotych, co daje w przeliczeniu 45 złotych na każdego mieszkańca. Dla porównania w Łososinie Dolnej (697 miejsce) w poprzednim roku wydano 1,66 złotych na zadania związane z COVID-19 na jednego mieszkańca. ([email protected], fot. IM)







Dziękujemy za przesłanie błędu