Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
10/01/2021 - 13:40

Kto ma mocne nerwy, niech jedzie do Chełmca. Jest tam coś, co może przerazić

Jest ładnie, słonecznie… taka pogoda zachęca do spacerów, ale może zdrowiej będzie zostać w domu, bo znowu smog wisi nad Kotliną Sadecką. Jak wyglądają nasze płuca po kilkunastu dniach „zaciągania się” rakotwórczą trucizną? Można to zobaczyć w Chełmcu, gdzie przed urzędem gminy Polski Alarm Smogowy postawił kilkumetrowy model płuc.

I znowu nie ma u nas czym oddychać. Służby ochrony środowiska wydały ostrzeżenie pierwszego stopnia nie tylko dla  Nowego Sącza, powiatu nowosądeckiego i limanowskiego. Co pokazuje pyłomierz zainstalowany  przy ulicy Nadbrzeżnej.

Czytaj też Straszny smog wisi nad Nowym Sączem. Na pyłomierzu zaczyna brakować skali!

Jak zawsze najgorzej było w nocy. Z soboty na niedzielę o godzinie dwudziestej drugiej stężenie pyłu PM10 wynosiło 136,7 mikrogramów na metr sześcienny! Dopuszczalny poziom wynosi 50 mikrogramów.

Jak wyglądają nasze płuca po kilkunastu dniach „zaciągania się” rakotwórczą trucizną? Pokazuje to akcja Polskiego Alarmu Smogowego. Aktywiści krakowskiego oddziału stowarzyszenia w różnych miejscach naszego regionu instalują modele kilkumetrowych płuc. To gigantyczny czujnik, który ostatnio postawili w Chełmcu, bo podsądecka gmina przyłączyła się do małopolskiej akcji „Zobacz czym oddychasz i zmień to”.

Czytaj też Czy dziś jest niedziela handlowa? Ale kołowrót z tym harmonogramem zakazów

Tkanina, z której zbudowane są sztuczne płuca filtruje zanieczyszczenia z powietrza, które osiadają na materiale, z jakiego są zbudowane. Dzięki temu po czasie można zobaczyć jaka jest skala zanieczyszczenia powietrza, z którą muszą codziennie zmierzać się płuca każdego z nas. Dodatkowo aktualną jakość powietrza pokazuje także zamontowany wyświetlacz.

Dla porównania, tak po po kilku dniach "oddychania" wyglądały płuca w Krzeszowicach.

Czytaj tez „Wycieranie sobie mord Papieżem i św. Kingą”. Aktywista LGBT atakuje Stary Sącz 

Wskazania tego niecodziennego czujnika w Chełmcu będzie można śledzić do 19 stycznia.  W ten sposób, jak czytamy na stronie urzędu gminy, samorząd chce zachęcić mieszkańców do wymiany przestarzałych kotłów na nowoczesne, niskoemisyjne. (jagienka.michalik@ sądeczanin.info) fot. jm, Polski Alarm SmogowyDziękujemy za przesłanie błędu