Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
22/10/2019 - 07:15

Kto jest taki hojny? Dają 250 tysięcy na rozkręcenie sądeckiego biznesu na wsi

Sto pięćdziesiąt tysięcy złotych, tyle mogą dostać sądeccy rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi. Jeśli ktoś zatrudni przy tym trzech pracowników, stawka rośnie do dwustu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Gra jest warta świeczki?

Pieniądze na rozkręcenie biznesu na wsi daje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż dotąd zasadach, bo zwiększa się kwota dotacji, która dotychczas wynosiła 100 tysięcy złotych.

Czytaj tez Coś takiego! Urzędnik będzie do nas dzwonić żeby przypomnieć o terminie sprawy

- Obecnie rolnik otrzyma 150 tys. zł jeżeli biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy. W przypadku zatrudnienia dwóch osób, premia rośnie do 200 tys. złotych i  wyniesie aż 250 tys. zł, gdy zainteresowany stworzy co najmniej trzy miejsca pracy – informuje Agencja.

Są jednak zasady wykorzystania pieniędzy. Siedemdziesiąt  procent kwoty należy wydać na inwestycje w środki trwałe, na przykład na zakup maszyn, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe trzydzieści  procent można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z rozpoczęciem działalności.

Czytaj też  Biznesmeni z Senegalu chcą robić interesy w Nowym Sączu

Jaki biznes można rozkręcić? Na przykład sprzedaż detaliczną kwiatów, roślin, nawozów, zwierząt domowych i karmy, produkcję mebli i wyrobów z drewna, turystykę wiejską, przetwórstwo i sprzedaż produktów nierolnych, działalność informatyczną, komputerową i elektroniczną, sprzedaż internetową, działalność architektoniczną i inżynierską, usługi księgowe i działalność weterynaryjną – podaje agencja.

Szczegółowe informacje można uzyskać w powiatowych biurach instytucji.

[email protected] fot, archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)