Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
21/06/2017 - 12:30

Kto będzie najlepszy? Najnowszy ranking gmin subregionu sądeckiego już 24 czerwca!

Kto zostanie tegorocznym liderem rankingu samorządów trzech powiatów? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w sobotę 24 czerwca. W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przy Al. Wolności 40 odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2016 rok.


Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego, popularnie określana mianem rankingu, to duże wyzwanie. Pod uwagę bierzemy obszar aż trzech powiatów i 39 gmin, ocenianych na podstawie wielu kryteriów. Ze stworzeniem na ich podstawie spójnego rankingu efektywności gospodarczej, inwestycyjnej i społecznej radzi sobie od lat zespół ekspertów z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza.

Zobacz też: Oto wyniki Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2015 rok

Ekonomiści PWSZ wyłaniają nie tylko liderów wśród samorządów naszego regionu ale też porządkują wedle ustandaryzowanych kryteriów większość efektów ich działań. W efekcie powstaje bezcenne zestawienie, dające obraz tego, jak - rok po roku -  funkcjonują samorządy naszego regionu.

Efekty pracy wójtów, burmistrzów, prezydenta Nowego Sącza widać oczywiście nie tylko w tabelach, choć i one są bardzo wymowne. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne są na przykład liczby nowo zarejestrowanych firm, odsetek młodzieży pozostającej bez nauki i zatrudnienia, przychody z podatku dochodowego, relacja nadwyżki operacyjnej do bieżących wydatków bądź saldo migracji.

W rankingu, jak w lustrze, odbijają się sukcesy i choćby niezawinione porażki tych, którzy podejmują bieżące decyzje  skali gminy.

Na szczęście, sukcesów jest więcej. Na co dzień obserwujemy jak przybywa nowych, równych dróg, chodników, odcinków kanalizacji i oczyszczani ścieków. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi  coraz lepiej udaje się spełniać potrzeby lokalnych społeczności. Powstają ośrodki sportu i kultury.

Ranking, tworzony przez Fundację Sądecką i Instytut Ekonomiczny PWSZ to metoda oceny nie tylko bieżącej pracy samorządów na poziomie gmin. To także ważne narzędzie dla starostów i samorządu wojewódzkiego dla tworzenia spójnej strategii rozwoju. Dlatego Ocenę Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego objęła patronatem pani Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. (kt). Fot. TK

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu