Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
14/09/2018 - 15:05

Krynica-Zdrój: Jest nowy prezes uzdrowiska, ale stare remonty będą realizowane

Końcem sierpnia został wybrany nowy prezes uzdrowiska Krynica-Żegiestów, jednak wszystko wskazuje na to, że zaplanowane na przyszły rok remonty i modernizacje zostaną zrealizowane według pierwotnego harmonogramu. Do końca przyszłego roku zakończy się modernizacja Pijalni Jana. Jednocześnie będzie prowadzona rewitalizacja Polany Janówka, na której prace projektowe już trwają.

Polana Janówka to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Krynicy-Zdroju. Pełny zieleni i spokoju zakątek z wielką fontanną i kamiennymi pergolami. Jest to miejsce szczególnie lubiane przez kuracjuszy, ponieważ znajduje się tam unikatowa na skalę europejską, drewniana, mająca niemal sto lat pijalnia wód mineralnych. Klamka zapadła, zarówno Polana Janówka, jak i znajdująca się na niej Pijalnia Jana, zostaną w 2019 roku odnowione.

Rewitalizacja Polany Janówka odbywa się w ramach realizowanego przez miasto projektu Kurort Krynica, mającego na celu odnowę zabytkowej części uzdrowiska. Umowa na tę inwestycję już została podpisana przez Dariusza Reśke, burmistrza Krynicy-Zdroju. Wykonanie będzie kosztować niemal 7 mln złotych. Obecnie są prowadzone prace projektowe. Do końca roku będą gotowe wizualizacje. Wtedy przekonamy się jak ostatecznie ten teren będzie wyglądał.

W założeniu Polana Janówka ma odzyskać swój pierwotny wygląd z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Modernizacji zostanie poddana zieleń, oświetlenie, fontanna i mała architektura. Prace budowlane rozpoczną się początkiem przyszłego roku. Termin zakończenia całego projektu to koniec sierpnia 2019 roku.


W tym samym czasie uzdrowisko Krynica-Żegiestów S. A. będzie prowadzić wartą 1,5 mln złotych rewitalizację Pijalni Jana. 800 tys. złotych dofinansowania unijnego na ten cel jest już przyznane. Pijalnia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Krynicy i najpiękniejsza z czterech pijalni wód mineralnych zlokalizowanych w mieście. Prace prowadzone pod okiem konserwatora zabytków będą bardzo skomplikowane, ponieważ głównym budulcem jest drewno, a odnowie ma ulec między innymi dach z zabytkową latarnią. Inwestycja ma być wykonana do końca 2019 roku.

(KS) Fot.  Autor







Dziękujemy za przesłanie błędu