Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
10/08/2018 - 07:30

Krynica: W Parku Dukieta widać pierwsze efekty modernizacji

W Krynicy-Zdroju trwają prace związane z modernizacją parku im. Mieczysława Dukieta. Widać już pierwsze efekty jego przebudowy, zwłaszcza naprzeciwko pensjonatu "Wisła" (przechodzącego remont) w okolicy, w której w sobotę, 17 sierpnia zostanie odsłonięty pomnik Bogusława Kaczyńskiego, wieloletniego gospodarza Festiwalu im. Jana Kiepury.

W Krynicy-Zdroju trwają intensywne prace związane z modernizacją Parku im. Mieczysława Dukieta, położonego na skrzyżowaniu ulic: Zdrojowej, Piłsudskiego i Pułaskiego. Te krynickie planty swoją obecną nazwę przyjęły w 1986 roku.  Wyposażone w fontannę "setkę" stały się  ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców, turystów i kuracjuszy.

W parku znalazł miejsce pomnik prof. Józefa Dietla ( 1804-1874), krakowskiego lekarza zasłużonego dla powstania i rozwoju polskiej balneologii. 

Obecnie Park im. Mieczysława Dukieta przechodzi gruntowną modernizację w ramach projektu "Kurort Krynica". 17 sierpnia, na jego skraju zostanie odsłonięta Ławeczka Bogusława Kaczyńskiego. 

.Kim był Mieczysław Dukiet? Dr Mieczysław Dukiet urodził się w 1899 roku w Lesku. Ukończył Wydział Lekarski krakowskiego Uniwersytetu Jagielońskiego. W Krynicy-Zdroju zamieszkał w 1928 roku. Jako lekarz pracował pięćdziesiąt pięć lat. Specjalizował się w chorobach kobiecych, przyjeżdżały do niego pacjentki z kraju i zza zagranicy. Wśród nich była  księżniczka i późniejsza królowa Holandii Julianna. W czasie II wojny światowej  walczył w kampanii wrześniowej, a następnie był żołnierzem Armii Krajowej.

Za działalność opozycyjną trafił do więzienia nowosądeckiego gestapo. Po wojnie prowadził Sanatorium Wojskowe w Krynicy-Zdroju. Organizował wykłady na temat balneologii i  zjazdy lekarzy, a także  redagował „Wiadomości uzdrowiskowe”.

Dbał też o dobry stan urządzeń uzdrowiskowych, ochronę środowiska oraz rozwój sportu. Przewodniczył Krynickiemu Towarzystwu Hokejowemu, kiedy było w czołówce polskiego hokeja.  Jego imię nosi woda mineralna „Mieczysław”.

(MKA) fot. aut.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020