Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
19/08/2019 - 21:20

Krynica: prace renowacyjne Pijalni Jana idą zgodnie z planem

We wrześniu, po gruntownym remoncie zostanie oddana do użytku, niemal stuletnia Pijalnia Jana i Józefa w Krynicy-Zdroju, należąca do Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A., W obiekcie zmieni się niemal wszystko. W sąsiedztwie, w ramach projektu "Kurort Krynica", przeprowadzana jest renowacja Polany Janówka.

Stuletnia pijalnia należąca do Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A., od 23 kwietnia przechodzi gruntowny remont. Modernizacja przeprowadzana jest pod nadzorem konserwatora zabytków.

Drewniany budynek znajduje się na terenie Parku Zdrojowego, przy alejce Nikifora Krynickiego, niecałe 300 metrów od Bulwarów Dietla.

Obiekt powstał w latach dwudziestych XX wieku, pod jednym dachem umieszczono dystrybucję wody dwóch źródeł Jana i Józefa. Wcześniej miały one oddzielne pawilony.

W ramach modernizacji wymienione są instalacje wewnętrzne, ocieplone ściany. Po remoncie obiekt zostanie nowocześnie wyposażony, z zachowaniem unikalnego charakteru.

Renowację przechodzi dach z kopułą, wymieniane są stropy, beki nośne oraz posadzki. Odrestaurowane są ściany, elewacja budynku. Pijalnia Jana zostanie udostępniona do użytku we wrześniu.

Do tej pory kuracjusze i turyści przebywający uzdrowisku korzystają z wód mineralnych Pijalni Głównej, Starych Łazienkach Mineralnych i Pijalni Mieczysław.

Koszt remontu Pijalni Jana oszacowano na 1,6 mln zł, 60 proc. to dofinansowanie unijne.

W sąsiedztwie, w ramach projektu Kurort Krynica, przeprowadzana jest renowacja Polany Janówka. To inwestycja Miasta i Gminy Krynica-Zdrój.

Pomiędzy placem Dietla a Pijalną Jana powstanie ogród, w którym pojawią się nie tylko nowe rośliny, ale też reprezentacyjny plac z odnowioną fontanną oraz stylowymi latarniami. Przebudowywana jest pergola oraz zmieniony układ ścieżek.

(MK) fot. autDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)