Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
25/11/2019 - 21:50

Krynica: pogoda sprzyja pracom na Polanie Janówka. Wiosną będzie zielony ogród

Pogoda sprzyja pracom prowadzonym w ramach projektu "Kurort Krynica" na Polanie Janówka. Po ich zakończeniu renowacji park zmieni się w "Tajemniczy Ogród" pełen zieleni i urokliwych zakątków. Ma stać się enklawą spokoju.

Polana Janówka, wraz z sąsiadującym z nią parkiem im. M. Dukieta, została włączona do programu pn. „Kurort Krynica” tj. rewitalizacji centrum uzdrowiskowego. To inwestycja Miasta i Gminy Krynica-Zdrój.

W czerwcu 2018 roku ówczesny burmistrz Dariusz Reśko podpisał umowy z wykonawcą na 7 mln złotych prac. Gminie udało się uzyskać dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości aż 5 mln złotych. Prace ruszyły w czerwcu br.

Polana Janówka zyskuje nowy blask, jednak głównym celem jest przywrócenie miejscu pierwotnego wyglądu tego terenu z okresu XX lecia międzywojennego. Na takie rozwiązanie zgodził się konserwator zabytków, który czuwa nad realizacją prac, obejmujących 1,06 ha terenu.

Do tej pory wykonano prace ziemne i przy pobliskim potoku, wymieniono też alejki. Teraz trwa ustawianie nowych pergoli. Zmienia się też układ przestrzenny. Po modernizacji powstanie tu ogród, w którym wiosną pojawią się nie tylko nowe rośliny, ale też reprezentacyjny plac z odnowioną fontanną oraz stylowymi latarniami. Ma powstać również amfiteatr. Wszystkie prace powinny zakończyć w maju przyszłego roku.

Od 4 listopada działa zabytkowa Pijalnia Jana, znajdująca się na Polanie Janówka. Od 23 kwietnia br. niemal stuletni obiekt przechodził gruntowny remont. Modernizację wykonywano pod nadzorem konserwatora zabytków. Wszystko po to, aby zachować międzywojenny charakter budynku.

Wymieniono instalacje wewnętrzne, ocieplone ściany. Renowację przeszedł dach z kopułą, wymieniono stropy, belki nośne oraz posadzki. Odrestaurowano ściany i elewację budynku.  Obiekt nowocześnie wyposażono, z zachowaniem unikalnego charakteru. Budynek pokrywa czterospadowy dach z kopułą i oświetlają stylowe latarnie.W pijalni dostępne są dwa rodzaje wód mineralnych: „Jan” oraz „Józef”.

Stuletnia Pijalnia Jana i Józefa należy do Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A.

(MK) fot. aut.
 

Krynica: pogoda sprzyja pracom na Polanie Janówka.Wiosną będzie zielony ogród
Pogoda sprzyja pracom prowadzonym w ramach projektu "Kurort Krynica" na Polanie Janówka. Po zakończeniu renowacji park zmieni się w "Tajemniczy Ogród" pełen zieleni i urokliwych zakątków. Ma stać się enklawą spokoju.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)