Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
18/04/2019 - 14:10

Krynica: pijalnia Jana przejdzie metamorfozę. Będzie zamknięta do września

Od 23 kwietnia zabytkowa Pijalnia Jana w Krynicy-Zdroju, która znajduje się w parku zdrojowym w alejce Nikifora będzie nieczynna. Jeden z najbardziej znanych obiektów uzdrowiska poddany zostanie modernizacji i zmieni swoje oblicze.

Krynica: pijalnia Jana przejdzie metamorfozę. Będzie zamknięta do września 2019 roku

Pijalnia Jana pochodzi z 1924 roku. Drewniany budynek usytuowany jest w parku zdrojowym, przy alejce Nikifora, na tzw. Polanie Janówka. W ramach modernizacji obiekt zostanie nowocześnie wyposażony, z zachowaniem jego unikalnego charakteru.

Wymienione  zostaną instalacje wewnętrzne, ocieplone ściany. Renowację budynku przejdzie też dach z kopułą, niespełniający obecnie norm bezpieczeństwa. Metamorfoza Pijalni Jana ma się zakończyć 9 września 2019 roku.

W latach 80. XIX wieku w miejscu, w którym znajduje się pijalnia wód mineralnych "Jan" stały  dwa drewniane pawilony ze źródłami: „Józef” i „Jan.

Pierwsze nazywało się zdrojem „Dudzika”, od nazwiska jego właściciela. W 1880 roku zakupił je Zarząd Zdrojowy, wtedy nazwano je od imienia dr Józefa Merunowicza, kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie. Nazwa drugiego żródła związana jest imieniem kąpielowego Jana, który nosił wodę kuracjuszom.

W 1923 roku oba zdroje przebudowo, wznosząc nad nimi pijalnię, którą pokryto czterospadowym dachem z kopułą.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu