Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
03/11/2019 - 09:15

Krynica: Pijalnia Jana już zaprasza na degustację wód

Zabytkowa, drewniana Pijalnia Jana, usytuowana w krynickim Parku Zdrojowym na Polanie Janówka, po renowacji została oddana do użytku. Remont niemal stuletniego obiektu zakończono we wrześniu.

W poniedziałek, 4 listopada o godz. 10 została uroczyście oddana do użytku  Pijalnia Jana. Drewniany budynek znajduje się w Parku Zdrojowego, przy alejce Nikifora Krynickiego, w odległości 300 m od Bulwarów Dietla.

W latach 80. XIX wieku istniały w tym miejscu dwa drewniane pawilony nad źródłami „Józefa” i „Jana”. W 1923 roku zostały przebudowane, w wyniku czego wzniesiono obecną pijalnię. Budynek pokrywa czterospadowy dach z kopułą i oświetlają stylowe latarnie.

Od 23 kwietnia br. niemal stuletni obiekt przechodził gruntowny remont. Modernizację wykonywano pod nadzorem konserwatora zabytków. Wszystko po to, aby zachować międzywojenny charakter budynku.

Stuletnia Pijalnia Jana i Józefa należy do Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A. W obiekcie po renowacji niemal wszystko się zmieniło. Wymieniono instalacje wewnętrzne, ocieplone ściany. Renowację przeszedł dach z kopułą, wymieniono stropy, belki nośne oraz posadzki. Odrestaurowano ściany i elewację budynku. Po remoncie obiekt nowocześnie wyposażono, z zachowaniem unikalnego charakteru.

W Pijalni dostępne są dwa rodzaje wód mineralnych: „Jan” oraz „Józef”. "Pierwszą stosuje się w leczeniu i profilaktyce schorzeń układu moczowego, pęcherzyka żółciowego, wątroby i chorób przemiany materii (cukrzyca, otyłość). Natomiast druga woda ma działanie moczopędne i stosuje się lecznicze w niedokrwistości, ogólnie wzmacniające.

Koszt remontu oszacowano na 1,6 mln zł, 60 proc. to dofinansowanie unijne.

W sąsiedztwie Pijalni Jana, w ramach projektu "Kurort Krynica", trwa nadal renowacja Polany Janówka. To inwestycja Miasta i Gminy Krynica-Zdrój. Po modernizacji powstanie tu ogród, w którym pojawią się nie tylko nowe rośliny, ale też reprezentacyjny plac z odnowioną fontanną oraz stylowymi latarniami. Przebudowywana jest pergola oraz zmieniany układ ścieżek. Ma powstać również amfiteatr.

(MK) fot. aut. , UKŻ Krynica-Żegiestów

Krynica: otwarta po remoncie już jutro, pijalnia Jana zaprasza na degustację wód.
Od 4 listopada zabytkowa Pijalnia Jana, usytuowana w krynickim Parku Zdrojowym na Polanie Janówka, zostanie po renowacji oddana do użytku. Remont niemal stuletniego obiektu zakończono we wrześniu.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)