Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
18/08/2019 - 20:00

Krynica: mała tężnia solankowa w Parku Słotwińskim nabiera kształtu

W krynickim Parku Słotwińskim montowana jest niewielka tężnia solankowa, która stylizowana będzie na sąsiednią Pijalnię Słowinkę. Jednocześnie od wiosny br. przeprowadzana jest modernizacja tej części uzdrowiska. Wymieniane są: nawierzchnia, ławki oraz oświetlenie parkowe.

Mała, drewniana tężnia solankowa będzie mieć dach i kształt identyczny, jak sąsiednia Pijalnia Słotwinka, która od kilku lat jest nieczynna. Wokół powstaną alejki, chodniki, ławki do siedzenia oraz oświetlenie.

Wszystko po to, aby zachować jedność planistyczną. Remont parku i budowę tężni oszacowano na około 800 tysięcy złotych.

Podobne,małe tężnie solankowe powstają w wielu innych miejscowościach. Zazwyczaj mają one wymiary ok. 11 metrów długości i 3 metry szerokości, z możliwością rozbudowy lub dobudowy następnej.

Drewnianą konstrukcję tężni pokrywają gałęzie z tarniny. Solanka podawana jest na szczyt kolumny przy pomocy pompy, skąd spływa perforowanymi rurami lub korytkami. Następnie grawitacyjnie dostaje się do betonowego koryta i zbiornika solanki.

Stąd ponownie jest tłoczona na tężni. Jej praca odbywa się w obiegu zamkniętym.

Tężnie solankowe od wiele dziesiątków lat wykorzystywane są w profilaktyce oraz leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, alergii, chorób tarczycy, zaś u zdrowych osób zwiększają odporność organizmu.


Mikroklimat wokół tężni, wytwarzany dzięki ociekaniu solanki i ruchowi powietrza, zbliżony jest do nadmorskiego klimatu, bogatego w cenne mikroelementy takie jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, sód, żelazo.

Mikroklimat jest naturalnym leczniczym inhalatorem.

(MK) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu