Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
04/04/2023 - 12:40

Kredyty hipoteczne: coraz bliżej zastąpienia wskaźnika WIBOR przez WIRON. Pożyczki będą tańsze

Po powszechnej krytyce wskaźników WIBOR, które mają zastosowanie między innymi przy ustalaniu oprocentowania kredytów hipotecznych według zmiennej stopu procentowej zapadła decyzja o zastąpieniu go nowym – WIRON. Kiedy to nastąpi i czy takie rozwiązanie będzie korzystniejsze dla pożyczających pieniądze na mieszkanie?

Na rynkach finansowych ich uczestnicy coraz śmielej sięgają po WIRON w zastępstwie WIBOR. Dzięki temu administrator wkaźnika GPW Benchmark SA ma coraz więcej danych do ustalania jego wysokości.


Kolejnym milowym krokiem w tym procesie jest decyzja Banku Gospodarstwa Krajowego, który zdecydował się na stosowanie wskaźnika „WIRON 1M Stopa Składana" dla pożyczek na wyprzedające finansowanie w obecnej perspektywie finansowej dla funduszy europejskich, w miejsce stosowanego do tej pory wskaźnika WIBOR 3M.

Teraz WIRON niższy niż WIBOR

Gdyby już dziś nastąpiła zamiana wskaźników WIBOR na WIRON, byłaby ona bardzo korzystna dla kredytobiorców.


3 kwietnia WIBOR 1M wynosił 6,84 proc., podczas gdy WIRON 1M tylko 5,85228 proc. Podobnie było przy wskaźnikach 3M: 6,9 proc. WIBOR i 5,85228 WIRON oraz 6M: WIBOR 6,95 proc. a WIRON tylko 6,05882 proc.


WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight (wcześniej WIRD), teraz ma stać się jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce.

Kiedy WIRON ostatecznie zastąpi WIBOR

Proces reformy wskaźników referencyjnych będzie rozłożony w czasie. Według Mapy Drogowej, zaprezentowanej przez Narodową Grupę Roboczą, ma zostać zrealizowany w całości do końca 2024 roku. Uczestnicy rynku będą jednak mogli wdrażać nowe produkty finansowe, w tym m.in. kredyty hipoteczne oparte na WIRON, już od grudnia 2022 roku.

Równolegle w ofercie mogą pozostawać te bazujące na wskaźniku WIBOR. Plan zakłada również całkowite wycofanie wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID od początku 2025 roku.

Docelowo WIRON ma na kolejne lata stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej, stosowanym w umowach finansowych, np. kredytowych, ale także instrumentach finansowych, czyli m.in. papierach dłużnych. ([email protected]) fot. pixabayDziękujemy za przesłanie błędu