Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
26/03/2016 - 18:45

Kraków - Nowy Sącz. Koniec pokuty za sympatię dla PiS?

Wiceprezydent Wojciech Piech spotkał się w ratuszu z członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego Leszkiem Zegzdą. Wiceprezydent przedstawił listę projektów złożonych i planowanych do złożenia przez miasto w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego. Czy to spotkanie to sposób na ocieplenie kontaktów po nieporozumieniach w sprawie przeniesienia Muzeum Okręgowego z dawnej Synagogi odzyskanej przez Gminę Żydowską?

- Podczas spotkania omówione zostały również kwestie dotyczące gospodarki nieruchomościami, pozostającymi w dyspozycji Prezydenta Nowego Sącza i Marszałka Województwa na terenie miasta. Uczestnicy spotkania zgodzili się co do możliwości dalszego rozwijania dobrej współpracy na linii Urząd Miasta - Urząd Marszałkowski i zadeklarowali gotowość do podejmowania kolejnych ważnych dla miasta i województwa kwestii podczas następnych spotkań - donosi na swoim portalu Urzęd Miasta.

Leszek Zegzda podczas specjalnie zwołanej konferencji mówił o milionach zarezerwowanych w budżecie województwa na remont kamienicy przy Lwowskiej należącej do miasta. Tam zarząd województwa chciał przenieść Muzeum. Zaraz po ogłoszeniu tej informacji okazało się, że miasto ma zupełnie inne plany wobec nieruchomości – kamienica przy Lwowskiej ma przypaść w udziale właścicielowi kamienicy, którą trzeba wyburzyć przy okazji budowy ronda przed mostem helleńskim.  Miasto zaznaczało, że zarząd województwa sam uciął korespondencję w sprawie.  - Stanowisko władz miasta Nowego Sącza w powyższej sprawie było znane władzom Województwa od początku 2015 roku, kiedy pojawił się temat zmiany  siedziby dla części zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Prezydent Ryszard Nowak zaproponował przekazanie nieruchomości przy ul. Lwowskiej 59 w formie użyczenia na okres 15 lat, jednak Zarząd Województwa nie był zainteresowany tą formą dysponowania nieruchomości - wyjaśniał rzecznik prasowy prezydenta Krzysztofa Witowski.

Kolejna rzecz, to budynek po dawnej siedzibie policji przy Dunajewskiego. Tu sytuacja jest odwrotna – budynek , jako własność Skarbu Państwa jest w zarządzie Urzędu Wojewódzkiego. W tym wypadku to Urząd Wojewódzki za pośrednictwem swojego rzecznika Jana Brodowskiego zarzuca miastu bezczynność. - Pismem z 14 lipca 2015 roku zwrócono się do Prezydenta Nowego Sącza o nadesłanie szczegółowego kompleksowego harmonogramu zagospodarowania zabudowanych nieruchomości Skarbu Państwa położonych na terenie miasta Nowego Sącza. W przypadku gdyby rozdysponowanie nieruchomości miałoby nastąpić w drodze darowizny zwrócono się o przedstawienie szczegółowego celu takiej transakcji. Poproszono także o nadesłanie szeregu dokumentów dotyczących wyżej wymienionych nieruchomości. Odpowiedź do dnia dzisiejszego nie nadeszła...

To informacja, którą otrzymaliśmy zaledwie kilka dni temu.

Co ciekawe Zegzda pochodzi z Nowego Sącza.

Dotychczas władze Nowego Sącza wielokrotnie podkreślały, że przy dysponowaniu środków, które są m.in. w zarządzie województwa i urzędu marszałkowskiego nasze miasto jest traktowane po macoszemu z racji swojej orientacji politycznej, czyli jednoznacznego poparcia dla PiS. Teraz władze centralne też SA po tej linii. Czy spotkanie Zegzda – Piech okaże się przełomowe w relacjach Nowy Sącz – Kraków?

UM w NS/ES [email protected]

Fot.: UM w NSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)