Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
02/09/2016 - 06:00

Korzenna wabi szlakiem rodzinnej turystyki weekendowej

Korzeński samorząd ma pomysł na rekreacyjny produkt: beskidzki szlak rodzinnej turystyki weekendowej. Przedsięwzięcie zakłada wykorzystanie istniejących na terenie gminy szlaków pieszych, rowerowych i samochodowych, uzupełnionych o ścieżki biegowo-rowerowe i do nordic walking, siłownie plenerowe, wiaty a nawet kąpielisko

Wójt Leszek Skowron podkreśla, że gmina Korzenna wpisuje się w atrakcyjny szlak turystyczny od Ciężkowic przez Bukowiec, aż na Jamną. Samorząd chce to wykorzystać. Jednak same walory krajobrazowe, to za mało. Potrzebne jest jeszcze odpowiednie zaplecze. Stąd pomysł na budowę i modernizację infrastruktury rekreacyjno–turystycznej w miejscach położonych w bezpośredniej bliskości przebiegu szlaku.

- Nasze przedsięwzięcie nazwaliśmy beskidzkim szlakiem rodzinnej, turystyki weekendowej - mówi wójt Korzennej Leszek Skowron.- Biegnący przez Korzenną, Wojnarową, Lipnicę, Trzycież Górny aż do Jamnej obejmuje swoim zasięgiem najważniejsze atrakcje .

Turyści chętnie odwiedzają rejony Mogilna, gdzie na północnym stoku Jodłowej Góry,na obszarze trzydziestu pięciu hektarów, znajduje się blisko tysiąc trzysta cisów. To ewenement na skalę ogólnopolską. Drzewa mogą pamiętać czasy Jagiellonów. Wiecznie zielone iglaki, osiągają do trzydziestu metrów wysokości i spokojnie dożywają kilkuset lat. W maju 2012 roku w rezerwacie „Cisy w Mogilnie” oddano do użytku zmodernizowaną ścieżkę przyrodniczą w rezerwacie.

W okolicach rezerwatu wójt chce wybudować przestronna wiatę z paleniskiem i parking.

- Turyści i mieszkańcy naszej gminy, którzy lubią nasz rezerwat nawet nie mieli się gdzie zatrzymać, żeby spędzić tu więcej czasu. Teraz to się zmieni - zapowiada Skowron.

Podobna rekreacyjno-turystyczna infrastruktura powstałaby w okolicach liczącego szesnaście hektarów rezerwatu przyrody nieożywionej Diable Skały, przyrodniczej osobliwości ciągnącej się od Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach przez Kąśną Dolną do Bukowca.

Przeczytaj też:Korzenna jakiej nie znacie. Z diabłem w tle

Rekreacyjne wiaty będą także w okolicach Trzycieża i Jasiennej. Wielka atrakcja szykuje się też w Wojnarowej, gdzie powstałoby kąpielisko

- Chcemy tam wybudować baseny z podgrzewaną przez solary wodą. To byłyby takie podobne niecki jak w Muszynie, choć oczywiście skala przedsięwzięcia będzie daleko mniejsza - tłumaczy wójt Korzennej.- W Wojnarowej mamy też kilkanaście hektarów przestrzeni i chcielibyśmy, żeby tam w ramach atrakcji mogła się odbywać konna jazda z instruktorem.

Beskidzki szlak rodzinnej turystyki weekendowej urozmaicałyby siłownie plenerowe oraz ścieżki biegowe i do nordic walking. Ten pomysł wpisuje się zresztą w propagowany przez Fundację Sadecką Klaster Aktywnej Turystyki, przedsięwzięcie skupiające przedstawicieli samorządów i  organizacji pozarządowych promujące aktywny wypoczynek i walory Sądecczyzny.  

Przeczytaj też: Klaster Aktywnej Turystyki dostaje innowacyjnych skrzydeł ​

Gmina Korzenna złożyła już wniosek o ponad 1,96 mln euro dofinansowania na realizację przedsięwzięcia, które ma mieć charakter trans graniczny, bo uczestniczą w nim także zaprzyjaźnione z Korzenną Raslavice na Słowacji, gdzie z kolei gdzie z kolei ma zostać wyremontowana zabytkowa synagoga, w której powstanie Galeria Sztuki Ludowej, Muzeum Kultury Żydowskiej i Punkt Informacji Turystycznej.

Kiedy beskidzki szlak rodzinnej turystyki weekendowej będzie gotowy?

- Mamy już wszystkie pozwolenia na budowę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, inwestycję powinniśmy zacząć na wiosnę przyszłego roku - mówi wójt Skowron.

Komplementarną częścią projektu jest opracowanie strony internetowej i aplikacji na smartfony, dzięki czemu będzie można na bieżąco sprawdzać informacje na temat szlaku, atrakcji przyrodniczo-kulturowych i historycznych, imprez, noclegów czy pobliskich restauracji.

Agnieszka Michalik, [email protected] 

Fot:zdjęcialotnicze.pl, Samorządna Korzenna 1990-2015







Dziękujemy za przesłanie błędu