Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
26/05/2020 - 09:45

Koronawirus: nowe wyzwanie branży turystycznej

W mediach pojawiają się opinie ekspertów, że skutki epidemii koronawirusa mogą być odczuwalne jeszcze przez dwa kolejne pokolenia. Pisząc o branży turystycznej w regionie, przedstawialiśmy kondycję obiektów świadczących usługi od noclegowych, przez sanatoryjne, gastronomię, czy eventy. Każdy z nich, choć dotknął go podobny problem, jednak w nieco inny sposób radzi sobie z obostrzeniami, które na niego spadły.

Hotel SPA Dr Irena Eris jest położony w zielonej części Krynicy-Zdroju, nieco dalej od centrum, ale w zacisznej okolicy. Dzięki lokalizacji z każdego okna w obiekcie rozciągają się piękne widoki na okoliczne wzgórza.

Hotel wznowił swoją działalność 4 maja. I choć rezerwacji nie ma na razie zbyt wiele, to jest to idealny czas by w pełni oswoić się z nowymi, obowiązkowymi zasadami, które należy wdrażać we wszystkich obiektach noclegowych.

Hotel SPA Dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju

Dzięki stosunkowo niewielkiemu obłożeniu, goście mogą cieszyć się dostępem do strefy SPA – basen, sauna, siłownia działa na wyłączność dla danej rodziny lub po dokonaniu uprzednio rezerwacji. Po skończonym użytkowaniu, a przed wstępem kolejnych umówionych osób następuje przerwa techniczna na zdezynfekowanie pomieszczeń i urządzań w SPA.

Uległa zmianie formuła serwowania śniadań – nie jest ona obecnie w formie bufetu, tylko każdy gość indywidualnie zamawia posiłek, a obsługa serwuje go do stolika. Dla pracowników wprowadzone obostrzenia także są nowością – wymagają one przyzwyczajenia się do pracy w nowych warunkach. A bezpiecznie muszą czuć obie strony – zarówno gość, jak i załoga hotelu.

Hotel SPA Dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju

Kierownik Działu Relacji z Gośćmi, Konrad Kudlik podkreśla, że cały zespół działa z dużą ostrożnością, dlatego też została podjęta decyzja o zmniejszeniu maksymalnej liczby gości, którzy mogą zostać przyjęci: mimo że zaplecze hotelu pozwala na 120, na razie będzie to 60.

Od niedawna zostały na nowo wdrożone zajęcia fitness dla gości, na razie odbywają się w soboty na świeżym powietrzu. Także w ten weekend po raz pierwszy od wznowienia działalności obiektu, goście będą mogli umilić swój czas przy muzyce na żywo.

Maseczki, środki dezynfekujące, ograniczenia w dostępności, wprowadzają nieco futurystyczną atmosferę. Jest wiele osób, które chcą na nowo zasmakować wypoczynku poza domem, poczuć się zaopiekowanym, zaznać ruchu, czy popatrzeć na w pełni rozkwitu przyrodę.

- Obserwujemy wzmagający się ruch z zapytaniami o pobyty weekendowe oraz wakacyjne. Już teraz dość fajnie zapowiada się czerwiec, dodaje Konrad Kudlik.

Od poniedziałku ruszyły zabiegi pielęgnacyjne jednak goście muszą poczekać jeszcze na masaże. Przy zapytaniach o rezerwacje, kluczową kwestią staje się jednak możliwość użytkowania basenu. Mimo, że obawy turystów są zauważalne, to już planują swoje wyjazdy. Znaczna ich część czeka jednak, aż obostrzenia ulegną, przynajmniej częściowym zmniejszeniom.

Lira, krynicki pensjonat, położony w niedalekiej odległości od deptaka. Obiekt do dyspozycji gości ma 20 pokoi.

Pensjonat Lira w Krynicy-Zdroju

Załoga pensjonatu na nowo rozpoczęła przyjmowanie gości w pierwszych dniach maja. Właściciel obiektu, Krzysztof Ślazyk mówi, że goście głównie przyjeżdżają na weekendy. Pojawiają się pojedyncze rezerwacje, ale widać, że jest ich mniej niż w latach ubiegłych.

Turyści z pewnością borykają się z myślami, czy wyjazdy rzeczywiście mogą być już bezpiecznie, czy może jednak lepiej trochę poczekać. W konsekwencji decyzja o podróży jest odwlekana. Czas przestoju dla pracowników oznaczał wzmożone porządki, odświeżanie pokoi. Nie chcąc jednak narażać nikogo z zespołu, prace były przeprowadzane w mniejszych grupkach.

Pensjonat Lira w Krynicy-Zdroju

Pensjonat jest głównie zorientowany na gościa indywidualnego, choć zdarzają się i rezerwacje grupowe. W obiekcie często miały miejsce imprezy firmowe, czy mniejsze przyjęcia – również weselne.

Wielu przedsiębiorców branży turystycznej, zwłaszcza w polskich miastach, które głównie funkcjonują dzięki ruchowi turystycznemu, ma teraz jeden priorytet: przetrwać i nie zwalniać pracowników. Kolejne fazy odmrażania gospodarki dają nadzieję, że już wkrótce goście na nowo zawitają do krynickich pensjonatów.

Michalina Poręba, [email protected]

Zdjęcia: baza Forum Ekonomicznego







Dziękujemy za przesłanie błędu