Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
13/10/2021 - 11:45

Kontrakt Newagu za 170 milionów. Kolejny pociąg z Sącza rynkowym przebojem

Ma silnik i spalinowy i elektryczny, dzięki czemu może jeździć po torach, gdzie nie ma trakcji elektrycznej. Zaprojektowany przez inżynierów Newagu pierwszy w Polsce pociąg hybryda staje się hitem kolejowego rynku. Pierwsze składy zostały wyprodukowany przez sądeckie przedsiębiorstwo dla województwa zachodniopomorskiego, teraz hybrydami będą jeździć pasażerowie Kolei Dolnośląskich.

Czytaj też Ale news! Sądecki Newag połączył siły z Pesą. Na horyzoncie historyczny kontrakt 

Nie wszędzie w Polsce tory są zelektryfikowane, a dzięki hybrydom Newagu można teraz podróżować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, pociągiem z napędem elektrycznym, a tam gdzie jest to niezbędne, pociągiem z napędem spalinowym.

Dwunapędowe pociągi, podbijają już zachodniopomorskie koleje regionalne, teraz wyruszą na tory Dolnego Śląska.  Jak informuje sądecka spółka,  w zeszłym roku Koleje Dolnośląskie kupiły w sumie sześć trójczłonowych  hybrydowych pociągów. Każdy z nich może zabrać  ponad trzystu pasażerów. Pierwszy z nich  od początku października już kursuje  trasie Trzebnica – Wrocław Główny. Druga „hybryda” właśnie przechodzi uzupełniające testy techniczne i wyruszy na tory w najbliższych tygodniach.

Czytaj też Nadajniki, anteny, sygnały radiowe. Co się szykuje w Łącku

Tego typu pociągi pod trakcją elektryczną osiągają prędkość 160 kilometrów na godzinę,  a na silniku spalinowym  do 120 kilometrów. Mają WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, porty USB oraz aplikację wyświetlającą trasę przejazdu. Są  przestronne i ciche, nawet kiedy w użyciu jest silnik spalinowy. Są także wyposażone w klimatyzację, wydzielone miejsca do przewozu rowerów oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej.

- Jestem przekonany, że podróżni docenią komfort podróżowania pojazdami hybrydowymi i wpłynie to na konkurencyjność spółki Koleje Dolnośląskie na rynku operatorów przewozów kolejowych – mówi prezes Newagu Zbigniew Konieczek. -  Nasze hybrydy to konstrukcja, która jest efektem innowacyjnego podejścia  naszej firmy do poszukiwanej przez przewoźników optymalizacji oferty, wyjściem naprzeciw oczekiwaniom w zakresie ekonomiki eksploatacji i ekologii taboru kolejowego.

Wszystkie zakupione pojazdy Newag dostarczy na Dolny Śląsk w pierwszym półroczu  przyszłego roku. Wartość zamówienia to blisko 170 mln złotych. ([email protected]) fot. Newag

Dziękujemy za przesłanie błędu