Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
18/03/2023 - 07:15

Kończy się czas zimowy, pora przejść na letni. Czy zegarki przestawiamy już w ten weekend?

Czas letni na zimowy i zimowy na letni przestawiamy zawsze w nocy z soboty na niedzielę – w marcu i październiku. Zbliza się kolejny weekend marcowy. Czy to już w ten wrócimy do czasu letniego? Ile razy jeszcze będziemy zmieniali czas?

W Polsce wciąż czas zmieniamy dwa razy w roku, bo mamy czas letni i czas zimowy. W ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. W związku z czym śpimy o godzinę krócej, ale wieczorem dłużej jest jasno. W ten sposób przechodzimy z czasu zimowego na letni.

Siedem miesięcy później (bo tyle obowiązuje czas letni), w ostatnią niedzielę października cofamy zegarki z 3:00 na 2:00, przechodząc tym samym z powrotem na czas zimowy.

Czas zimowy na letni: kiedy przestawiamy zegarki

Jak więc z tego wynika, od przejścia na czas letni dzielą nas jeszcze dwa tygodnie. Niestety nic nie wskazuje też na to, że przestawianie zegarów szybko się zakończy. Z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wydanego przed rokiem wynika, że czas zimowy na letni przestawiać będziemy co najmniej do 2026 r.

Cztery lata temu, w marcu 2019 r. wydawało się, że w końcu jesteśmy bliżej ostatecznych rozstrzygnięć. We wtorek 26 marca 2019 r. na kilka dni przed kolejną operacją przestawiania wskazówek Parlament Europejski podjął decyzję ostatecznej rezygnacji z dwukrotnej zmiany czasu - na czas letni i zimowy w trakcie roku. Jednak nie w marcu 2019 r., ale za dwa lata. Tyle bowiem czasu potrzeba by przygotować się we wszystkich krajach Unii Europejskiej na operację rezygnacji z czasu letniego i zimowego.

Tymczasem minęły cztery lata i dalej musimy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. Planowaną reformę zahamowała najpierw pandemia koronawirusa, teraz zaś siły się wyrównały i zwolenników oraz przeciwników skończenia ze zmianą czasu jest niemal po równo.

Zmiana czasu: czy rotowanie czasem letnim i zimowym ma sens

Pierwotnie wierzono, że zmiana czasu z letniego na zimowy – i odwrotnie, przyniesie gospodarce korzyści ekonomiczne. I w skali makro: budżetowi państwa oraz przedsiębiorstwom. I w skali mikro – gospodarstwom domowym.


Jednak nigdy tak naprawdę nie dokonano bilansu zysków i strat. Bo poza iluzorycznymi korzyściami z przesuwania czasu wiążą się z tym ogromne koszty. W tym niepoliczalne, związane z zamieszkaniem organizacyjnym oraz np. zdrowiem (przystosowanie organizmu ludzkiego do zmian czasowych).

Choć zmiana czasu może mieć pewne zalety, to jednak wady są częściej zauważane. Lekarze stwierdzili, że w dzień po przestawieniu zegarków istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Odnotowano też zmniejszenie produktywności pracowników, przyzwyczajonych do trybu pracy o innych godzinach.

Do innych negatywnych skutków zmiany czasu należą przejawy rozregulowania zegara biologicznego: rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Większe niż zwykle jest też prawdopodobieństwo popadnięcia w depresję. [email protected]) fot.pixabayDziękujemy za przesłanie błędu