Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
04/01/2019 - 17:15

Komu zima niestraszna, może pomknąć nowiuteńką trasą rowerową na Sądecczyźnie

Rosną jak grzyby po deszczu ścieżki rowerowe w naszym regionie. Wielka w tym zasługa Fundacji Sadeckiej, która wzięła pod swoje skrzydła lokalne samorządy i wspólnie z nimi realizuje przedsięwzięcie pod nazwą Centra Aktywnego Wypoczynku. Część tras, między innymi w gminie Łącko jest już gotowa. Teraz inwestycję zakończyła Bobowa. Cykliści, którym zima nie straszna mogą pomknąć liczącą blisko trzy kilometry nowiuteńką ścieżką

Poszło im jak po maśle. Jeszcze rok temu, w listopadzie, samorządowcy z Nowego Sącza, Łącka, Bobowej zapowiadali budowę nowych ścieżek, a teraz  część tras jest już gotowa. Tak, jak ta, w gminie Łącko, która liczy blisko trzy kilometry i  wiedzie urokliwym terenem nad Dunajcem.

Czytaj też Centra Aktywnego Wypoczynku: 17 kilometrów nowych, "wypasionych" tras

Jest też rekreacyjna infrastruktura - ławki,  stoliki z krzesełkami i stojaki na rowery. Jest nawet siłownia pod chmurką.

Inwestycja zrealizowana przez samorząd Łącka częściowo za unijne pieniądze, kosztowała blisko 1,5 mln złotych. Gmina ma nadzieję, że nowa ścieżka rowerowa  przyciągnie nie tylko mieszkańców, ale także turystów.

Podobne nadzieje żywi gmina Bobowa, bo i tam  ścieżka dla cyklistów jest gotowa. Właśnie zakończyła się jej budowa. Samorząd przeznaczył pod inwestycję 6 hektarów gruntu pozyskanych od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa zamienionych teraz w liczący 2,5 kilometra ścieżek pieszo-rowerowych z małą architekturą, wiatą przystankową i oświetleniem.

Czytaj też Urodzinowa świeczka na grobie nowej drogi do Brzeska. Ruszcie się nasi posłowie! 

Gmina chce także zbudować park, kąpielisko, skatepark i muszlę koncertową.

W skład Centrum Aktywnego Wypoczynku  wchodzą trasy biegowo-rowerowe w subregionie sądeckim, w następujących gminach:

  • Bobowa: trasa biegowa o długości 2,523 km
  • Łącko: trasa biegowo-rowerowa o długości 4,517 km oraz odbudowa kładki pieszo-rowerowej na potoku Czarna Woda. Wartość inwestycji to prawie półtora miliona złotych, dzięki którym z centrum Łącka będzie można dobiec lub dojechać do tras Velo Dunajec, tworzonych przez samorząd wojewódzki.
  • Stary Sącz: 3 trasy turystyczne o łącznej długości 5,452 km, w tym  dobieg i dojazd do zasadniczych tras biegowo-rowerowych oraz szczytu góry, gdzie znajduje się plac rekreacyjny, plac postojowy i platforma widokowa.
  • Nowy Sącz: trasa biegowo-rowerowa o długości 5 km, w tym zmodernizowany odcinek na długości 1,444 km.
  • Chełmiec: trasa turystyczna po wale przeciwpowodziowym w miejscowości Świniarsko o długości 1,514 km.

W sumie powstanie 16,9 km liniowych tras turystycznych połączonych wspólna marką Centra Aktywnego Wypoczynku i połączonych z siecią tras w województwie małopolskim.

Projekt Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe jest realizowany  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.

jagienka.michalik@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu