Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
03/01/2020 - 10:45

Komu się należy mały ZUS. Można to samodzielnie sprawdzić i policzyć

Przyszło nowe z nowym rokiem. Mali przedsiębiorcy co miesiąc zaoszczędzą kilkaset złotych na obowiązkowych składkach. Z nowym rokiem w życie wszedł tak zwany mały ZUS, ale nie wszyscy właściciele małych firm wiedzą jak policzyć czy ich dochody pozwalają na płacenie mniejszych składek. Jak to samodzielnie sprawdzić?

Z nowym rokiem rząd chce ulżyć  małym przedsiębiorcom. Składki ubezpieczeniowe będą teraz  uzależnione od wysokości dochodu. Niektórzy właściciele małych firm ciągle mają wątpliwości czy łapią się na nowe rozwiązanie, czy też nie. Jak to sprawdzić?

Czytaj też Długie weekendy 2020. Podpowiadamy jak sprytnie rozmnożyć 26 dni urlopu  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na stronie internetowej eSkladka.pl specjalny kalkulator. Jak to działa?

- W kalkulatorze wprowadzone są parametry niezbędne do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która weszła z nowym rokiem, w tym między innymi obowiązujący, określony roczny limit przychodu– tłumaczy Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego oddziału ZUS.

Przedsiębiorcy mogą obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za od 2 stycznia  w programie Płatnik,  a od 8 stycznia będzie to możliwe w również na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – dodaje Szaniawska.

Czytaj też Sukcesy, porażki i niespełnione obietnice. Taki był rok w sądeckiej gospodarce  

Ci, którzy  chcą skorzystać „małego ZUS”  mają czas na zgłoszenie ulgi do 8 stycznia. Taki sam termin dotyczy  tych właścicieli firm, którym z końcem grudnia zakończył  się okres preferencyjnych składek.

- Zgłoszenie do „małego ZUS”  - tłumaczy rzeczniczka, wymaga rejestracji do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592. Ulga uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy natomiast składki zdrowotnej.

Przypomnijmy, że z „małego ZUS” może skorzystać przedsiębiorca, którego przychody w poprzednim roku kalendarzowym nie przekraczały trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia z roku poprzedniego. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 2250 zł, a trzydziestokrotność tej kwoty to 67 500 zł.

Jeśli ktoś prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Ważne jest jednak, żeby okres prowadzenia firmy w poprzednim roku wynosił co najmniej 60 dni.

Aby skorzystać z „małego ZUS”, trzeba prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

czytaj też

Co z tymi przedsiębiorcami,  którzy korzystali z ulgi w 2019 roku?

- Jeśli nadal chcą z niej korzystać i spełniają warunki, nie muszą ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń. Składają jedynie formularz ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – wyjaśnia Anna Szaniawska. -  Dokumenty te płatnik składa razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 roku, odpowiednio w terminie do 10 lub 17 lutego.

[email protected] fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu