Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
01/07/2022 - 12:45

Komu i do czego w stolicy Małopolski jest potrzebna Organizacja Turystyczna

Stowarzyszenie Krakowska Organizacja Turystyczna działa na rzecz promocji miasta Krakowa oraz rozwoju turystyki w całym regionie. Stowarzyszenie prowadzi działalność na wielu płaszczyznach, a w jego przedsięwzięciach biorą udział goście zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Członkowie organizacji uczestniczą również w pracach samorządowych gremiów, które dotyczą współpracy władz z organizacjami pozarządowymi.

Krakowska Organizacja Turystyczna jest stowarzyszeniem, którego misją jest wzmacnianie wizerunku marek „Kraków” oraz „Małopolska”. Stowarzyszenie swoimi działaniami odpowiada na potrzeby osób indywidualnych oraz zorganizowanych grup w zakresie obsługi turystycznej, a jego działalność ma na celu upowszechnianie walorów małopolskich miast, gmin i powiatów. Organizacja dokłada również wszelkich starań, aby usługi świadczone podróżnym w regionie były jak na najwyższym poziomie. Spektrum działań Krakowskiej Organizacji Turystycznej wykracza daleko poza klasyczne formy turystyki, z których mogą skorzystać osoby indywidualne czy grupy zorganizowane.

Stowarzyszenie przygotowuje wizyty dla grup polonijnych, organizuje wizyty studyjne, promuje Kraków i Małopolskę, zarówno ich ofertę turystyczną, jak i kulturalną, a także kreuje produkty i szlaki turystyczne oraz jest organizatorem wydarzeń, konferencji i seminariów. Członkowie Krakowskiej Organizacji Turystycznej mają już na swoim koncie odznakę honorową „Za zasługi dla turystyki” w uznaniu zasług dla rozwoju turystyki, przyznaną przez ministra sportu i turystyki, oraz odznakę „Honoris Gratia”, nadaną przez prezydenta Krakowa za zasługi w kreowaniu wizerunku Miasta Krakowa, podnoszeniu kwalifikacji przewodników oraz dbałość o etykę zawodową w turystyce. Stowarzyszeniu dyplom za wkład w rozwój i promocję turystyki w Województwie Małopolskim przyznał również marszałek województwa małopolskiego.

Stowarzyszenie ma w dorobku niemały wkład opiniotwórczy w prace nad rozwojem małopolskiej branży turystycznej. Członkowie Krakowskiej Organizacji Turystycznej uczestniczą w pracach związanych z opracowaniem dokumentów strategicznych Gminy Kraków, takich jak wieloletni plan współpracy pomiędzy Gminą Kraków a organizacjami pozarządowymi, oraz działają w licznych gremiach powołanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Mowa tu m.in. o komisjach egzaminacyjnych powoływanych przez marszałka województwa małopolskiego dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, komisjach konkursowych, powołanych przez prezydenta Krakowa , takich jak konkurs na najciekawsze imprezy integracyjno-motywacyjne w Krakowie i Małopolsce, oraz w pracach komisji oceniającej, powołanej przy urzędzie marszałkowskim  w zakresie kategoryzacji obiektów hotelarskich. Ich wiedza i doświadczenie wpływa na podniesienie jakości produktów turystycznych i usług świadczonych w turystyce, są oni członkami-założycielami m.in. Polskiej Izby Hotelarskiej, Małopolskiej Izby Hotelarzy „Gremium”, Stowarzyszenia „Kraków – Galicja”, Fundacji „Bezpieczny Kraków”, Portalu „Sztuka Polska” i Internetowej platformy „Telewizja Turystyczna”.

Krakowska Organizacja Turystyczna we współpracy z Your Roots in Poland świadczą usługę o nazwie „Szlakiem Przodków”. Projekt powstał z myślą o ogromnej liczbie osób polskiego pochodzenia, mieszkających w Polsce i poza jej granicami, którzy chcieliby odkryć historię swojej rodziny. Turystyka genealogiczna to podróż w miejsca, z których pochodzili nasi przodkowie, i odkrywanie, jak żyli, co jedli i czym się zajmowali, co często związane jest poznawaniem bogactwa miejscowego folkloru. Stowarzyszenie plan każdej wycieczki dopasowuje indywidualnie do potrzeb turystów, a w wyprawie do korzeni towarzyszą podróżnym i przewodnicy turystyczni oraz historycy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Karol Piszczek ISW







Dziękujemy za przesłanie błędu