Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
24/02/2016 - 12:00

Kolejne fundusze na renowację zamku w Rytrze

Do 20 tys. zł jakie w budżecie gminy Rytro przekazano na dalsze prace renowacyjne i wykopaliskowe przy zamku w Suchej Strudze należy doliczyć 14 tys. zł od starosty Marka Pławiaka.

Prace renowacyjne i wykopaliskowe na zamku w Rytrze trwają nieprzerwanie od 1999 roku. Wznoszącą się nad doliną Popradu i miejscowością warownię w ubiegłym roku remontowali nawet miejscowi bezrobotni, zatrudnieni w ramach programu „Konserwator”, realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy. Wójt starał się również o pozyskanie pieniędzy z Funduszu Norweskiego, jednak nie zostały one gminie przyznane, bo wciąż nie wiadomo jak wyglądał w przeszłości zamek, więc nie można go z taką samą dokładnością zrekonstruować.

W budżecie zabezpieczyliśmy środki w wysokości około 20 tysięcy złotych i napisaliśmy wnioski do starostwa i do województwa o wsparcie finansowe. W tym roku chcielibyśmy zakończyć prace przy bramie wjazdowej. Kiedy uda się zakończyć prace archeologiczne, to wraz z wojewódzkim konserwatorem chcielibyśmy opracować projekt i starać się o pozyskanie większych środków na odbudowę, nawet unijnych – mówi wójt Władysław Wnętrzak.

Teraz dodatkowo Urząd Gminy w Rytrze otrzyma ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu kwotę 14 tys. zł.

Dotychczas na zamku udało się m.in.  zabezpieczyć i odrestaurować cześć murów, bramę wjazdową, basztę i ostruże, a na dziedzińcu natrafić na wiele cennych średniowiecznych artefaktów. Jak zaznacza wójt pochodzący z XIII wieku zamek Rittera jest dużą atrakcją turystyczną nadpopradzkiej miejscowości.

Wzorem Starej Lubowni rytrzanom marzy się pod zamkiem osada z amfiteatrem, w której organizować można byłoby plenerowe imprezy historyczne.

(JB)
Fot. MIGADziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)