Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 lutego. Imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny
25/11/2021 - 06:55

Kolej wpompuje tam miliony. Inwestycyjna ofensywa między Stróżami a Grybowem

Wymiana torów i modernizacja przejazdów kolejowych na trasie Stróże- Grybów, to kolejna inwestycja jaka ruszyła na linii Tarnów Muszyna. Pociągi pojadą szybciej, a na przejazdach będzie bezpieczniej. PKP wyda na to ponad 17 milionów złotych.

Polskie Linie Kolejowe  ruszyły  z kolejną inwestycją w naszym regionie. 17 milionów będzie kosztować modernizacja trasy Stróże - Grybów. – Na tej liście jest siedem skrzyżowań   torów z drogami w Białej Wyżnej, Stróżach  i Grybowie. Nowy system zabezpieczeń zyskają też cztery  przejazdy kolejowo-drogowe w Białej Wyżnej. Będzie również nowa nawierzchnia na skrzyżowaniach, która zapewni kierowcom płynną jazdę – informuje Dorota Szalacha z biura prasowego PLK.

Czytaj też Postawią w Beskidach nową wieżę widokową na szczycie góry z mroczną tajemnicą 

Jak dodaje rzeczniczka, w listopadzie rozpoczęły  się roboty na jednym z dwóch torów.  Drugi został zabezpieczony dla prowadzenia ruchu kolejowego. - Kompleksową wymianę szyn poprzedza między innymi  oczyszczenie tłucznia, regulacja toru, odwodnienie i wzmocnienie podtorza. W pracy wykorzystywane są specjalistyczne maszyny takie jak oczyszczarki z zestawem wagonów, podbijarki, koparki i  suwnice.

Nowym torem pociągi ze Stróż do Grybowa pojadą w grudniu. Potem ruszy wymiana szyn na drugim torze i na przejazdach kolejowych.Modernizacja linii sprawi, że pociągi pojadą szybciej, bo to pozwoli  zlikwidować ograniczenia prędkości.  Inwestycja ma się zakończyć w  drugiej połowie przyszłego roku.

Czytaj też Sądecki Newag pokazuje swoje zyski. Jak im idzie biznes w koronakryzysie?

Jak podkreśla Szalacha, w  ciągu ostatnich czterech lat  na  remont  trasy Tarnów – Muszyna, Polskie Linie kolejowe  przeznaczyły 161,5  mln złotych. – Dzięki temu poprawił się komfort podróży tych, którzy koleją docierają w Beskidy,  do małopolskich atrakcji turystycznych, takich jak na przykład piesze i rowerowe trasy w Dolinie Popradu i do uzdrowisk, Piwnicznej, Muszyny czy  Krynicy. ([email protected]) fot. PLKDziękujemy za przesłanie błędu