Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 kwietnia. Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany
05/02/2015 - 18:42

Kłótnia o budynek szkoły. Podegrodzie pozwie Starostwo?

Gdy radni powiatowi decydowali w ubiegłym tygodniu o likwidacji Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Kingi w Podegrodziu, nikt nie spodziewał się, że dojdzie do aż tak wielkiej awantury. Doszło nawet do tego, że konflikt może mieć swój finał na sali sądowej.
Starosta nowosądecki i wójt Podegrodzia mają zupełnie inne pomysły na to, co zrobić z budynkiem, który szkoła zwolni wraz z początkiem wakacji. Starostwo nie chce przekazać go gminie, bo straciłby możliwość ubiegania się o unijne dotacje, na które bardzo liczy ( nikt nie ukrywa złej sytuacji finansowej powiatu).

Marek Pławiak, starosta nowosądecki twierdzi, że wie, jak zagospodarować budynek szkole.

- Po jego modernizacji, przeniesiemy tam powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury ze Starego Sącza oraz studio nagrań, natomiast na terenie warsztatów ZSZ w Podegrodziu utworzymy Centrum ginących zawodów, gdzie znajdą miejsce szkółki ginących zawodów. W planach jest także uruchomienie Lachowskiego centrum spędzania wolnego czasu - oświadczył na konferencji prasowej.

W nowej siedzibie znalazłoby się i studio nagrań i fonoteka, także sala gastronomiczna dla koła gospodyń wiejskich, a nawet miejsce spotkań seniorów. Super? Nie dla wszystkich.

Małgorzata Gromala, wójt gminy Podegrodzie chce by powiat oddał budynek gminie. Argument: wu biegłym stuleciu budowali go miejscowi, ze swoich pieniędzy. Gmina wolałaby, żeby powstał tam dzienny dom pobytu osób starszych a po części także gminny zakład komunalny. Podobno Podegrodzie ma już nawet obiecane na ten cel pieniądze: takie gwarancje miał złożyć marszałek województwa.

Jeśli wójt ze starostą się nie dogada, to sprawa może mieć swój finał w sądzie. To bardzo realny scenariusz, bo zarząd powiatu nie zamierza odpuszczać tematu.

- Nie możemy pozbywać się nieruchomości powiatowych. Mamy plany dotyczące jego zagospodarowania i zamierzamy ubiegać się o środki unijne na ten cel, a warunkiem jest posiadanie praw własności do tego budynku. Wójt Podegrodzie wyraził wolę przejęcia budynku. Będziemy na te temat rozmawiać, ale musimy dbać o nieruchomości powiatu. Gmina może dostać na przykład tereny za budynkiem, ale sam obiekt jest nam potrzeby. Musimy dbać o mienie powiatu i dbać o mieszkańców. Nasz pomysł były korzystny dla mieszkańców Podegrodzia. Według zarządu na dziś jest to najlepsza opcja - zaznacza starosta.

Ostateczną decyzję podejmie Rada Powiatu Nowosądeckiego.


BOS
Fot: JB, KB
 


Dziękujemy za przesłanie błędu