Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
20/06/2023 - 08:50

Klimatyzacja z dotacją. Jak najtaniej zapewnić sobie chłodzenie w upały i ogrzewanie w chłody

Klimatyzacja przestała być synonimem luksusu I zbytku. Zmiany klimatyczne uzasadniają posiadanie takiej instalacji w mieszkaniu lub domu. Możliwość doinansowania zakupu i montażu klimatyzacji czynią taką inwestycję termomodernizacyjną dostępną praktycznie dla każdej rodziny.

Warto przy tym pamiętać, że dofinansowanie można uzyskać aż z trzech programów: Czyste Powietrze, Moje Ciepło i Mój Prąd. Jeśli zdecydujemy się na klimatyzację z funkcją grzania i mamy niskie dochody, możemy sfinansować przedsięwzięcie o wartości do 11 tys. zł całkowicie z dotacji.

Ponadto zakup I instalację klimatyzacji można odliczyć w ramach ulgi podatkowej na termomodernizację, która przysługuje właścicielom domów.

Czyste Powietrze: dostaniesz zwrot nawet 100 proc. Wydatków

W programie, z którego większość korzysta z dofinansowania do wymiany kopciuchów na ekologiczne piece przewidziane jest też dofinansowanie do kupna I I montażu klimatyzacji
Ponadto klimatyzacja musi mieć klasę efektywności energetycznej na poziomie A+.

Poziom dofinansowania przedsięwzięcia waha się od 40 do 100 proc. kosztów i zależy od dochodów osoby wnioskującej. Przy wysokich dochodach czyli w wariancie podstawowego poziomu dofinansowania można dostać maksymalnie 40 proc. wartości przedsięwzięcia, nie więcej niż 4,4 tys. zł.

Przy średnim (podwyższonym) poziomie dofinansowania jest to odpowiednio – do 70 proc., ale nie więcej niż 7,8 tys. zł.

Natomiast przy najwyższym poziomie dofinansowania, a więc w przypadku najuboższych gospodarstw domowych, dofinansowanie może objąć nawet 100 proc. przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 11,1 tys. zł.

Moje Ciepło: klimatyzacja jako funkcja pompy ciepła

Bardziej skomplikowane jest zapewnienie sobie klimatyzacji z dotacją z programu Moje Ciepło, a to z racji jego zasadniczego celu jakim jest wspieranie budowy nowych domów o podwyższonym standardzie energetycznym.

Obowiązuje tu wymóg spełnienia przez budowany dom wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną w ograniczonym zakresie w odniesieniu do ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej. Do końca ubiegłego roku było to 63 kWh, a obecnie maksymalnie 55 kWh na metr powierzchni domu.

Dotacja dotyczy 30 proc. kosztów przedsięwzięcia (np. pompa ciepła z funkcją klimatyzacji) lub 45 proc. (posiadacze Karty Dużej Rodziny), a kwotowo to sumy od 7 do 21 tys. zł.

Mój Prąd: klimatyzator z funkcją grzania lub pompa ciepła z funkcją klimatyzacji

W trwającej obecnie piątej edycji programu Mój Prąd przewidziane są dotacje na cele wykraczające poza zwykłą instalację fotowoltaiczną, jak było to na początku.

Na takie przedsięwzięcie zapewniające klimatyzację można zyskać dofinansowanie do połowy kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 4,4 tys. zł.

Dodatkowe warunki to posiadanie fotowoltaiki (ma ją już ok. 1.3 mln gospodarstw domowych) oraz rozliczanie energii elektrycznej w systemie net-bilingu.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu