Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
21/01/2020 - 11:35

Klamka zapadła: gmina Podegrodzie kupiła szkołę. I to za grube pieniądze

Decyzja już zapadła - radni Podegrodzia zgodzili się, by gmina kupiła od powiatu nowosądeckiego budynek po zlikwidowanym Zespole Szkół Zawodowych w Podegrodziu. Cena? 1 mln 400 tys. zł, ale już wiadomo, że remont nieruchomości też nie będzie kosztować mało. Co z tego będą mieli mieszkańcy?

O planach zakupu budynku, który wybudowano przeszło sto lat temu, bo w 1892 roku pisaliśmy już w publikacji Podegrodzie: sesja LIVE. Gmina kupi w końcu od powiatu budynek po zawodówce

By dopełnić formalności i przystąpić do transakcji potrzebna była jednak zgoda radnych i taką też władze gminy otrzymały na wczorajszej sesji. Co dalej? Ano w tym roku niewiele, bo leciwy obiekt – jak informuje wójt Stanisław Banach – wymaga kapitalnego remontu od dachu, który trzeba wymienić aż po piwnice. Ostatnie kalkulacje w tej sprawie robione były kilka miesięcy temu i trudno je dziś traktować jako pewnik. Pewnikiem jest natomiast fakt, że przedsięwzięcie będzie kosztować krocie. Ale choć gmina nie ma na to dziś pieniędzy, to ma pomysł jak je pozyskać.

Sednem są plany jak byłą szkołę wykorzystać. Powstać tu ma centrum seniora, ośrodek wsparcia dla trudnej młodzieży, będzie też miejsce dla Ośrodka Pomocy Społecznej i gminnych służb komunalnych. I już na samo utworzenie centrum seniora gmina chce pozyskać rządowe wsparcie w formie dotacji. Podobne szanse są w przypadku ośrodka dla młodzieży o możliwościach pozyskania środków na modernizację budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, petentów OPS, nie wspominając.

Czy to oznacza, że w najbliższym czasie budynek i wielka działka, która do niego przystaje, będą świecić pustkami? Nic bardziej mylnego, bo zanim wybudowany tu zostanie amfiteatr wraz z pojemnym zapleczem parkingowym, władze gminy organizować tu chcą – już po raz kolejny – największe plenerowe imprezy organizowane na terenie podegrodzkiego samorządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI