Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
22/08/2023 - 10:30

Kierowcy znów będą mogli zredukować liczbę punktów karnych. Ważna zmiana prawa

Rok temu zlikwidowana została możliwość zmniejszenia liczby punktów karnych za wykroczenia kierowców poprzez udział w specjalnych szkoleniach. Teraz taka możliwość ma być przywrócona, choć w nieco innej formule.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego zasad redukcji punktów karnych przez kierowców.

Kurs dla kierowców: ile punktów karnych można będzie odliczyć

Zgodnie z nowymi przepisami można będzie zmniejszyć liczbę punktów karnych ze swojego konta o sześć punktów.

W celu redukcji punktów karnych o sześć kierowca będzie musiał przejść ośmiogodzinne szkolenie. Przy czym wzorem szkoły, wykłady będą trwały po 45 minut. Zajęcia będą prowadzone w grupach liczących nie więcej niż piętnaście osób.

Ponadto trzeba będzie zaliczyć ćwiczenia praktyczne. - z awaryjnego hamowania.

Zajęcia prowadzić będą policjanci i osoby będące specjalistami z zakresu ruchu drogowego.

Zajęcia będą mogły prowadzić także osoby z kwalifikacjami psychologa transportu oraz instruktorzy zatrudniani przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego podczas kursów nauki i techniki jazdy.

Zajęcia będą mogły być poprowadzone również przez psychologa transportu, egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, osobę zatrudnioną przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, która posiada uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy. W jednym szkoleniu będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 15 osób.

Szkolenie redukujące punkty karne: dla kogo

Z grona osób mogących poprzez udział w szkoleniu zmniejszyć liczbę punktów karnych wykluczone zostaną osoby, które są dopiero w rok od wydania pierwszego w życiu prawa jazdy.

Mimo ukończenia kursu punkty karne nie zostaną jednak odjęte jeśli kara w formie mandatu za wykroczenia nie została uiszczona.

Ponadto w kursie redukującym punkty karne można będzie wziąć udział raz na pół roku.

Kursy będą odpłatne, choć nie ejst znany ich koszt ani dokładny termin, od kiedy zostaną udostępnione. ([email protected]) fot. jan3933/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu