Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
11/04/2018 - 11:45

Kiedy zamkną most heleński? 7 maja. Pieszo też nie przejdziemy [ZDJĘCIA]

Most heleński zostanie zamknięty zarówno dla ruchu kołowego, jak pieszego 7 maja, około godz. 9. Taki termin podał dzisiaj Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Drogowcy wybrali taki termin, aby w tym dniu mieszkańcy mogli jeszcze, w miarę bezkolizyjne, dojechać do pracy. Zamknięcie tego newralgicznego układu komunikacyjnego odbywało się będzie w trzech etapach.

Zobacz także: Tylko w "Sądeczaninie"! Pierwsze zdjęcia elementów nowego mostu heleńskiego. Powstają – tak, tak – w Grybowie [ZDJĘCIA]

Pierwszy etap, który rozpocznie się 7 maja polegał będzie na wyłączeniu z ruchu kołowego, jak i pieszego mostu. Jak zapowiedział dyrektor Mirek można będzie w tym czasie przejeżdżać przez skrzyżowanie ul. Krakowskiej, Starowiejskiej i Dunajcowej, jak również przez skrzyżowanie pod zamkiem (ul. Legionów, Piotra Skargi, Bulwar Narwiku i Tarnowska).

Etap na dwa miesiące

- Ten etap trwał będzie, jak zakładamy przez dwa miesiące, do całkowitego rozebrania mostu – mówi dyrektor Grzegorz Mirek. -  W tym czasie istniejąca przeprawa będzie znikała z pejzażu miasta i równolegle przygotowywane będą podpory nowego mostu. W tym też czasie do Nowego Sącza przywożone będą też stalowe elementy mostu, które będą montowane w miejscu, gdzie stanie nowy most.

Kolejny, czyli drugi etap realizacji inwestycji  będzie polegał na wyłączeniu z ruchu całkowicie obydwu skrzyżowań (pod ruinami zamku) oraz tego od strony dzielnicy Helena (ul. Dunajcowa, Starowiejska i Krakowska).

- Niestety nie będzie przez nie przejazdu – zaznacza Grzegorz Mirek. – Zaplanowaliśmy, że drugi etap będzie realizowany przez następne dwa miesiące.  Będzie to czas budowy nowych skrzyżowań, nieodłącznie związanych z przebudowywanym układem komunikacyjnym w tym rejonie miasta. Wtedy będzie to najbardziej newralgiczny moment dla tej potężnej inwestycji. 

Od poniedziałku do piątku

W tym czasie trwać będzie również budowa nowej przeprawy. Dyrektor Mirek, jasno i wyraźnie dzisiaj sprecyzował. Od 7 maja most heleński zostanie także wyłączony z ruchu dla pieszych.

Zobacz także: 

Nowy Sącz: Kiedy most heleński zostanie wyłączony z ruchu? Tygodnie mijają i co?

Drogowcy, już po zamknięciu mostu planują uruchomić parkingi dla samochodów osobowych m.in. dla mieszkańców dojeżdżających do pracy z dzielnicy Helena. Zostaną one wydzielone wzdłuż ulicy Krakowskiej, od torów kolejowych w kierunku stacji paliw. Będzie możliwość pozostawienia na nich auta, a potem przesiadki do darmowego szynobusu.

Szynobus będzie kursował w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godz od 6.00 do 19.00. Pierwszy kurs szynobusu będzie odbywał się z dworca PKP w Nowym Sączu. Będzie on wyjeżdżał stamtąd o godz. 5.50., tak, aby na godz. 6.00 być w dzielnicy Helena.

O godz. 6.10 będzie wyjeżdżał pierwszy kurs z osiedla Helena w kierunku dworca Nowy Sącz-Centrum (Miasto). Godziny kursowania składu będą dostępne na stronie internetowej MPK oraz Urzędu Miasta Nowego Sącza, jak również Miejskiego Zarządu Dróg.

Bezpłatny szynobus zostanie uruchomiony 2 maja br. Potem wyruszy ponownie 4 maja. Od 7 maja jeździł będzie regularnie, zgodnie z rozkładem jazdy przez cały okres trwania budowy (od poniedziałku do piątku).

Komunikacja miejska – autobusy

Kursowanie miejskich autobusów będzie bardzo ściśle powiązane z kursowaniem szynobusu. Jest to dodatkowa alternatywa szybkiego dostania się do miasta.

Szynobus i autobusy

- Chodzi o to, aby mieszkańcy Heleny korzystali z dostępnych środków komunikacji, czyli szynobusu oraz autobusu – dodaje dyrektor Mirek. – Jeśli chodzi o autobusy, dostępne będą autobusy linii nr 33 i 34. One będą dowoziły pasażerów do przystanku zlokalizowanego w pobliżu torów kolejowych. Tam można będzie przesiąść się do szynobusu i tym środkiem lokomocji podjechać do stacji Nowy Sącz - Centrum. Jeśli ktoś będzie chciał dalej kontynuować podróż autobusem w kierunku dworca PKP, możliwa będzie jazda, w oparciu o ten sam bilet.

Dodatkowa linia autobusowa nr 42, w związku z prowadzonymi pracami zostanie nieco zmodyfikowana. Autobusy będą kursowały na trasie Dworzec PKP – Rynek – ul. Tarnowska, Obwodnica Północna, ul. Marcinkowicka, ul. Jagodowa, ul. Dunajcowa. Do momentu, gdy nie zostanie zamknięte skrzyżowanie na Helenie, to autobus linii 42 z ul. Dunajcowej będzie wjeżdżał w ul. Karkowską, jechał do ul. Marcinkowickiej i dalej do Obwodnicy Północnej (autobus zrobi pętlę). Natomiast, już po wyłączeniu skrzyżowania na Helenie, to linia nr 42 będzie kursowała do pętli autobusowej na ul. Dunajcowej. Tam autobus będzie nawracał i jechał ul. Dunajcową, Jagodową, Marcinkowicką do Obwodnicy Północnej i dalej w kierunku sądeckiego Rynku. Trasy będą dostępne na stronie MPK w Nowym Sączu. Autobusy linii nr 42 będą natomiast częściej kursowały.

- Na bieżąco będziemy monitorowali, jak ten ruch będzie się rozkładał w tym newralgicznym punkcie miasta, chociażby przy dojeździe do skrzyżowania w Chełmcu. Zobaczymy, czy nie będą się tam tworzyć korki. Wtedy będziemy musieli błyskawicznie reagować, albo zmieniać trasy autobusów tak, aby te utrudnienia rozładować – stwierdza szef MZD w Nowym Sączu.

Linia autobusowa nr 41 będzie miała skrócony kurs (tylko do Rynku). Tam można będzie się przesiąść na autobus linii nr 42, bądź zejść na przystanek, gdzie będzie zatrzymywał się szynobus kursujący na drugą stronę miasta.

- Nie ma, co ukrywać – przez pierwsze dni spodziewamy się siłą rzeczy utrudnień – dodaje Mirek. – Z doświadczenia wiemy, że kierowcy, dopiero po jakimś czasie zmieniają swoje przyzwyczajenia.

Ruch pieszy

Ruchu pieszego przez most heleński nie będzie od 7 maja. Drogowcy, na podstawie sporządzonej analizy oraz ekspertyzy, nie zdecydowali się na udostępnienie mostu pieszym.

- Ekspertyza jest jednoznaczna – mówi szef MZD w Nowym Sączu. – Nie możemy doprowadzić do sytuacji takiej, że piesi będą poruszać się po obiekcie w czasie, gdy na nim prowadzone będą roboty. Gdy będą występować drgania. Jest to niebezpieczne. Zorganizowaliśmy komunikację zastępczą, aby piesi mogli dostać się bezpiecznie z centrum miasta do dzielnicy Helena i odwrotnie. Szynobus będzie dobrą alternatywą skrócenia czasu podróży.

Szynobus jest bezpłatny. Kurs trwał będzie pięć minut (jeden przystanek). Przerwa między kursami będzie wynosiła od 30 do 40 minut.

- Chcemy te prace jak najbardziej zintensyfikować po to, aby czas związany z wyłączeniem obiektu był jak najkrótszy – mówi Mirek.  – Ten czas staramy się skrócić wyłączając całe skrzyżowania. Prace będą trwały zarówno na nich, jak i na samym obiekcie mostowym.

Według harmonogramu budowa nowego mostu heleńskiego ma być zakończona do końca tego roku.

- Wszystko jest jednak uzależnione od warunków pogodowych w listopadzie, czy w grudniu – stwierdza Mirek.  – Mieliśmy małe opóźnienie, związane z przełożeniem instalacji gazowej. Teraz to opóźnienie, wykonawca, różnymi działaniami musi starać się nadgonić.

[email protected]in.info, fot. IM.

Zamknięcie mostu heleńskiego w Nowym Sączu 7 maja
Most heleński zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego - 7 maja


Dziękujemy za przesłanie błędu