Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 czerwca. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
07/12/2018 - 15:05

Kiedy Rytro wyjdzie z długów? Znamy dokładną datę

Na dzisiejszej (7 grudzień) drugiej już sesji rady Gminy Rytro skarbnik przedstawiła nowej radzie informacje na temat obecnego zadłużenia gminy. Okazało się, że już w 2020 roku samorząd może wyjść na prostą. Oczywiście przy założeniu, że nowe władze nie zaciągną nowych zobowiązań.

Zobacz też: Rytro: Rewolucja w budżecie na 2018 rok – radni nie chcą kredytów

Stan finansów gminy przedstawiła radnym skarbnik, która pracuje na tym stanowisku już od 2000 roku. Na wstępie wyjaśniła, że w ślad za uchwałą budżetową na 2018 rok dochody gminy zaplanowano na ok. 19 mln 620 tys. zł a wydatki na 18 mln 340 tys. zł. Nadwyżka miała być wydatkowana na rozchody budżetu a w szczególności na spłatę zobowiązań finansowych gminy.

Zobacz też: Rytro: radni ostro przemaglowali wójta na okoliczność zatrudnienia zastępcy

Lwią część dochodów gminy stanowią wpływy ze źródeł rządowych i przeznaczone są na opiekę społeczną (np. program 500 plus itp.) oraz subwencje oświatowe. Skarbnik zaznaczyła, że wójt nie miał możliwości dokonywania zmian w budżecie w tym zakresie, a wszystkie korekty budżetu dotyczyły bieżących zobowiązań samorządu związanych z jego bieżącym funkcjonowaniem – rozliczaniem inwestycji i otrzymanymi dotacjami.

Zobacz też: Sprawdź czy Twoja gmina nie tonie właśnie w długach. Raport dla regionu

W ślad za poczynionymi w trakcie roku zmianami na 15 listopada już wiadomo, że wydatki gminy wzrosły do 21 mln 337 tys. a nadwyżka budżetowa zamknęła się w kwocie 981 tys. zł. Przy czym gmina jeszcze w grudniu musi spłacić kolejną część zadłużenia (125 tys. 940 zł) co w ostatecznym rozrachunku oznacza, że rzeczywiste zadłużenie gminy na 31 grudnia wynosić będzie ok. 2 mln 201 tys. zł.

Z kolei informacja ta przełożona na język Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Rytra wskazuje, że gmina pozbędzie się długów, wyjdzie na prostą w 2020 roku – zadłużenie zakładane na początek tego roku to kwota 881 tys. zł. 

Warto przypomnieć, że według danych GUS zadłużenie Rytra na czwarty kwartał 2017 roku wynosiło aż 3,481 mln zł co w przeliczeniu na jednego mieszkańca – przy 3830 osobach tutaj zameldowanych – dawało kwotę 909 zł. Dla porównania zobowiązania sąsiedniego samorządu – Piwnicznej-Zdroju wynosiły aż 26 mln 473 tys. zł, czyli 2 tys. 484 zł na jednego obywatela.

ES [email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach