Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
28/05/2016 - 08:00

Kiedy Muszyna doczeka się drugiej części obwodnicy?

Choć w terenie nie widać jeszcze placu budowy, prace nad powstaniem drugiej części muszyńskiej obwodnicy już trwają. Gmina ma już opracowaną koncepcję przebiegu trasy. Pomyślnie przebiegają też formalności związane z wykupem gruntów pod inwestycję, na których znajdują się prywatne posesje.

Budowa drugiego etapu obwodnicy Muszyny będzie najbardziej złożonym i najdroższym przedsięwzięciem jaki do tej pory był realizowany w uzdrowisku. Skalę inwestycji obrazuje kwota przeznaczona na realizację, czyli aż 60 mln złotych, a także szeroki obszar jaki obejmuje. Nowy, liczący ponad osiem kilometrów odcinek obwodnicy połączy się z istniejącą częścią na wysokości przejazdu kolejowego na ul. Piłsudskiego. Dalej planowana droga będzie przebiegać wzdłuż torów kolejowych, równolegle do ul. Ogrodowej. Następnie trasa połączy się z przebudowanymi ulicami Pułaskiego, Leśną i całym odcinkiem drogi powiatowej aż do granicy Państwa w Leluchowie.

- Zadanie jest wielowątkowe i nie należy do łatwych - mówi burmistrz Muszyny Jan Golba. - Pod budowę nowej, komfortowej trasy odciążającej ruch samochodowy konieczne jest nabycie przez gminę gruntów od właścicieli posesji z dzielnicy uzdrowiskowej Zapopradzie oraz osiedla.

Rozpoczęliśmy już konsultacje z mieszkańcami z tego terenu i na szczęście idzie to sprawnie. W sumie chodzi o jedenaście budynków, które muszą  zostać wyburzone. Wszyscy właściciele posesji wyrazili zgodę na przebieg trasy- podkreśla burmistrz  

Nowa część muszyńskiej obwodnicy uznawana jest za strategiczne przedsięwzięcie realizowane przez zarząd województwa małopolskiego, bo ma gwarantować towarową przeprawę na Słowację.

- To jest dla nas niezwykle ważna, priorytetowa inwestycja. Największą bolączka naszej regionalnej infrastruktury drogowej jest brak pełnotowarowego przejście na Słowację. Dla naszych przedsiębiorców i w ogóle dla naszego biznesu, to rzecz absolutnie strategiczna mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa, który nadzoruje infrastrukturę drogową w Małopolsce.

Jak daleko jest od inwestycyjnych deklaracji do ich realizacji?

- W tej chwili zabiegamy o uzgodnienia środowiskowe. Mamy nadzieję, że uzyskamy je do połowy 2016 roku i potem już wystartujemy z pracami. Do 2018 roki inwestycja powinna być zakończona - deklaruje Zegzda.

Agnieszka Michalik Fot: UMiG Muszyna, archiwum Sadeczanin. Info

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Na zewnątrz coraz chłodniej. Jak oszczędnie palić w piecu i w dodatku tak, by spalać większość szkodliwych substancji? Radzi mistrz kominiarski Tomasz Szołdrowski


Dziękujemy za przesłanie błędu