Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
13/02/2021 - 07:00

Katalog 100 firm Sądecczyzny - Global System

Global System to sądecka firma, która od 2002 roku podbija rynek nie tylko lokalny ale i zagraniczny. Specjalnością firmy są bramy przeciwpożarowe, kurtyny dymowe oraz systemy przeładunkowe. Chociaż Global System obsługuje zagraniczne rynki, nawet te „egzotyczne”, serce firmy bije na Sądecczyźnie - w miejscowości Brzezna. Poznajcie bliżej jedną ze stu firm naszego regionu.

O sukcesach i produktach, które pozwoliły firmie stać się liderem na rynku ogólnopolskim rozmawiamy z właścicielem, Wojciechem Jaworem.

Dlaczego zdecydował się Pan założyć biznes na Sądecczyźnie?
- Całe życie związałem z Sądecczyzną - rodzina, szkoła, praca. To był jeden z głównych powodów, aby założyć i prowadzić działalność w naszym pięknym Beskidzie Sądeckim. Na przestrzeni tych wszystkich lat nie planowałem przeniesienia firmy do innego miasta lub regionu.

Wojciech Jawor Fot. Global System

Czy Global System to firma nastawiona na sprzedaż produktów na rynku lokalnym czy też ogólnopolskim?
- Global System rozpoznawalny jest już w całej Polsce i praktycznie w każdym mieście można znaleźć nasze produkty na różnych obiektach. Cały czas staramy się ulepszać i poszerzać ofertę. Produkty Global System charakteryzują się wysoką jakością, co potwierdzone jest certyfikatami z odpowiednich jednostek badawczych. Oczywiście na rynku lokalnym również jesteśmy obecni, przecież to tutaj zaczynaliśmy i to właśnie firmy lokalne, to nasi pierwsi odbiorcy. Od kilku lat nasze wyroby wysyłamy do wielu krajów europejskich i ciągle rozszerzamy nasz zasięg.

Jakie rynki zagraniczne obsługujecie?
- Trudno wymienić wszystkie kraje, dlatego wymienię tylko niektóre: Litwa, Włochy, Estonia, Rumunia, Węgry, Niemcy oraz bardzo egzotyczny kierunek - Szanghaj. Dużą wartością jest dla nas, że produkty Global System zyskują uznanie na rynku europejskim i z tym wiążemy dalszy rozwój firmy.

Pańska firma nastawia się na obsługę klientów indywidualnych czy raczej współpracę z innymi przedsiębiorcami?
- Jeszcze kilka lat temu oferta była skierowana zarówno do klienta indywidualnego jak i do firm. Od kilku lat kładziemy szczególny nacisk na współpracę z firmami: inwestorami, generalnymi wykonawcami inwestycji, deweloperami oraz projektantami.

Który produkt z oferty Global Systemu jest najczęściej wybierany przez klientów?
- Z przeprowadzanych analiz wynika, że rolowana brama przeciwpożarowa GSF KPR jest najlepiej sprzedającym się produktem. Jednak to tylko jeden segment z oferty produktowej Global System. Naszym klientom oferujemy systemy przeładunkowe z uszczelnieniami, kurtyny dymowe stałe i ruchome, bramy szybkobieżne oraz bramy przemysłowe segmentowe i rolowane.

Brama rolowana przeciwpożarowa Fot. Global System

Co uważa Pan za największy sukces Global Systemu?
- Bardzo dynamiczny rozwój w ostatnich latach. Z małej rodzinnej firmy stworzyliśmy średnie, dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo. Cały czas stawiamy na rozwój, w planach mamy wprowadzenie kolejnych produktów z grupy biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych produkowanych według własnych patentów, jak również systemów przeładunkowych. Zakład produkcyjny wyposażony jest w nowoczesny park maszynowy, a innowacyjność to nasze drugie imię.

Co zmieniło się od 2002 roku, kiedy powstała firma?
- Na początku działalności kierowaliśmy swoją ofertę produktową do firm budowlanych. Dynamiczny rozwój sprawił, że poszerzyliśmy odbiorców również o klientów indywidualnych i w roku 2004 otworzyliśmy w Nowym Sączu salon oferujący stolarkę budowlaną. W roku 2005 profil firmy został zmieniony, rozpoczęliśmy produkcję biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz systemów przeładunkowych. Co roku gama produktów jest zwiększana, co pozwala nam na zdobywanie coraz to nowych rynków zarówno w Polsce jak i na świecie.

Jak prezentuje się Global System na rynku krajowym?
- Jesteśmy jednym z wiodących producentów bram rolowanych przeciwpożarowych. Nasze produkty są rozpoznawalne, jak również często wybierane przez klientów ze względu na wysoką jakość. Jeżeli chodzi o drugi wiodący produkt - uszczelnienie przeładunkowe - na podstawie przeprowadzonych analiz z ostatniego roku, plasujemy się w pierwszej trójce producentów w Polsce. Myślę, że potwierdzeniem rozwoju firmy jest nominacja do Małopolskiej Nagrody Gospodarczej, która przyznawana jest liderom wśród przedsiębiorców oraz zdobycie tytułu Pracodawca Roku.

Małopolska Nagroda Gospodarcza Global System, Wojciech Jawor. Fot. GS

Czy pandemia odbiła się na kondycji finansowej pańskiej firmy?
- Dla każdej firmy pandemia COVID-19 na początku roku była wielkim zaskoczeniem oraz wielką niewiadomą. Każdy zadawał sobie pytanie „co dalej?”. Po kilkudniowym przestoju produkcja została wznowiona. Pomoc, jaką uzyskaliśmy od Państwa pozwoliła nam bezpiecznie przejść przez pierwsze tygodnie pandemii koronawirusa.

Z jakimi problemami zmaga się teraz branża?
- Największym zagrożeniem dla naszej branży jest niepewność inwestorów. Wiele inwestycji zostało wstrzymanych. Przeglądając przetargi można zauważyć przesuwanie realizacji inwestycji na następne lata. Zagrożeniem dla całej branży budowlanej są również zatory płatnicze. Jednak lata doświadczeń pozwalają nam w sprawny sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Czy okres pandemii to dobry czas na wprowadzenie nowej oferty?
- Każdy czas jest dobry na wprowadzanie nowych produktów. Na rok 2021 planujemy wprowadzenie nowej grupy produktowej: bram przeciwpożarowych przesuwnych poziomych i pionowych.

Brama przesuwna przeciwpożarowa Global System. Fot. GS

Jakie są rokowania dla branży w najbliższym czasie? Czy na rynku zostaną tylko najlepsi?
- Obecnie bardzo trudno odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie. Rok temu nikt nie uwierzyłby, że rok 2020 będzie tak wyglądał i wszyscy będziemy musieli uczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Jednak my z optymizmem patrzymy w przyszłość. Tak jak wspomniałem, zamierzamy wprowadzić do oferty nowe produkty. Cały czas tworzymy nowe miejsca pracy i w tym miejscu chciałbym zachęcić do dołączenia do zespołu GLOBAL SYSTEM. Mamy nadzieję, że rok 2021 będziemy mogli uznać za udany. Jednak na dokładne analizy przyjdzie czas z końcem roku. Tutaj chciałbym nadmienić, że za wszystkimi sukcesami firmy stoją ludzie i to jest zawsze największy kapitał firmy. Zapraszam również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.globalsystem.com.pl oraz na nasz profil na Facebook’u.

Fot. Global System

Rozmawiała Sylwia Siwulska (Fot. Global System)
Fragment powyższego wywiadu został opublikowany w Katalogu 100 firm Sądecczyzny, wydanym w 2020 roku przez Fundację Sądecką.Dziękujemy za przesłanie błędu