Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
05/03/2019 - 12:10

Kamionka Wielka: rusza sprawa osuwisk i uszkodzonych dróg. Są pieniądze

Milion sto tysięcy złotych gmina Kamionka Wielka otrzyma od rządu na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Wójt już odebrał stosowną promesę a my spieszymy z informacjami najważniejszymi dla mieszkańców, czyli na co te pieniądze zostaną spożytkowane.

Kamionka Wielka to gmina, która ma bardzo poważny problem z osuwiskami. Już jakiś czas temu donosiliśmy na łamach naszego portalu, że ruszyła cała Czarna Kępica a droga i zabudowania na granicy przysiółków Homontówka i Ziobrosówka są zagrożone.

Sprawy nie ułatwiał fakt, że owo osuwisko znajdowało się na prywatnym gruncie. Zamiast do wojewody gmina musiała szukać pomocy finansowej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W połowie 2016 roku dzięki środkom z MSWIA Kamionka Wielka mogła ruszyć z przygotowaniem dokumentacji projektowo-budowlanej na wspomnianej Homontówce - Ziobroskówce, Popielówce  i  na przysiółku Styrek w Mszalnicy, gdzie opracowana ma być dokumentacja inżyniersko-geologiczna.

Pod adresem http://www.bip.powiat.nowy-sacz.pl/rejestr_osuwisk/gmina_kamionka_wielka/a na stronie internetowej Starostwa Powiatowego znaleźć można dokładne informacje na temat osuwisk w Jamnicy, wspomnianej Kamionce Wielkiej, Królowej Górnej i Mszalnicy oraz Mystkowie. W każdej z tej miejscowości jest po kilka kart osuwiskowych a w nich szczegółowe informacje na temat, gdzie dokładnie zlokalizowane jest zagrożenie, od jakiego czasu występuje a co najważniejsze dla mieszkańców, którzy chcieliby tu się osiedlić informacje, jaki budynek mieszkalny czy gospodarczy jest przez to zagrożony czy już nawet uszkodzony.

Zobacz też: Kamionka Wielka: Ruszyło osuwisko. Zabierze drogę a potem domy? [FILM]

Brzmi katastroficznie? Trochę tak, ale dziś mamy doskonałe wiadomości dla mieszkańców samorządu. 2 marca wójt Kamionki Wielkiej odebrał w Krakowie z rąk wicepremier Beaty Szydło, ministra spraw  wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego oraz wojewody małopolskiego Piotra Ćwika rządową promesę na kwotę aż miliona stu tysięcy złotych z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Kwota ta rozbita jest na dwie pozycje 1 mln 20 tys. i 80 tys. zł. Dlaczego?

- Dzięki przyrzeczonej rządowej pomocy finansowej planowane są remonty dróg gminnych: Jamnica-Góry w Jamnicy, Oracze-Kruczki Dolne – Doliny w Mszalnicy a oraz zlecenie wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej na stabilizację osuwiska wraz z odbudową drogi „Wolniki” w miejscowości Mszalnica – zapowiada wójt Andrzej Stanek.

ES [email protected] Fot.: UG w Kamionce Wielkiej fot. Mateusz KsiążkiewiczDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)